Cena bitcoinu se vyšplhala nad 46 000 dolarů s podporou nejnovějších přílivů do ETF

Cena bitcoinu (BTC) v pátek vzrostla nad 46 000 dolarů a dostala se tak na nejvyšší úroveň za poslední měsíc.

Nedávný nárůst kryptoměny je způsoben stabilním přílivem prostředků do různých spotových amerických fondů a očekáváním kolem dubnové události půlení. Naposledy se obchodovala kolem 46 246 USD a za poslední týden vzrostla o 7,3 %.

Nové spotové bitcoinové ETF přitahují značný zájem, přičemž série 10 po sobě jdoucích dnů čistého přílivu dosáhla k tomuto týdnu 8 miliard USD, což svědčí o silné poptávce investorů.

Tento trend dále podtrhuje pozoruhodná výkonnost dvou hlavních fondů. V lednu patřily ETF společností BlackRock a Fidelity mezi 10 fondů s nejvyšším přílivem.

Podle nedávné zprávy společnosti Morningstar se fond iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti BlackRock umístil na osmém místě s čistými toky ve výši přibližně 2,6 miliardy USD. Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF (FBTC) se umístil na 10. místě s čistými toky ve výši 2,2 miliardy dolarů.

Výkonnost bitcoinu kolem čínského nového roku

Co nás čeká? Nadcházející dny mají statistický význam, protože největší kryptoměna obvykle zaznamenává 11% rally kolem čínského nového roku, který začíná 10. února, poznamenal Markus Thielen, vedoucí výzkumu ve společnosti 10X Research.

„Během posledních devíti let Bitcoin rostl pokaždé, když by obchodníci nakoupili Bitcoin tři dny před a prodali jej deset dní po začátku čínského nového roku,“ uvedl. „To je poměr zásahů 100 %.“

„Toky ETF měly určitě vliv a USA stále drží největší pooly kapitálu a vidíme příliv z amerických institucí,“ dodal.

Rachel Linová, generální ředitelka a spoluzakladatelka singapurské derivátové burzy DEX SynFutures, upozornila, že BTC neměl od března 2022 týdenní zavírací hodnotu nad 44 000 bodů.

„I když se Bitcoin v posledních dvou měsících několikrát dostal nad tuto úroveň, nedokázal nad ní uzavřít. Jakékoli uzavření nad 44 000 do konce týdne lze tedy považovat za býčí znamení,“ uvedl Lin.

„Zatímco většina týdne byla z technického hlediska i z hlediska cenové akce převážně nevýrazná, v posledních dnech jsme byli svědky zajímavější cenové akce,“ dodala. „Bylo by zajímavé sledovat, jak bude BTC reagovat na zónu rezistence 46 700 – 46 800. V současné době se však zdá, že by to mohlo být zajímavé. Její proražení nad ni by bylo velmi pozitivní i v dlouhodobějším grafu.“

Vzestup nad klouzavý průměr býčí signál

Alex Kuptsikevich, hlavní analytik trhu ve společnosti FxPro, uvedl, že růst bitcoinu nad 50denní klouzavý průměr potvrzuje býčí trend, což by mělo snížit obavy z větší korekce.

Bitcoin podle něj na týdenní bázi překonal své prosincové a lednové uzavírací úrovně, přestože na začátku roku zažil krátké cenové výkyvy způsobené volatilitou v rámci týdne. Analytici trhu však považují za významnější měřítko týdenní uzávěrky.

Předpovědi nového historického maxima po ukončení hladovění

K vzestupnému pohybu bitcoinu přispívá rostoucí pozornost velkých investorů neboli velryb, kteří aktivně shromažďují bitcoiny. Údaje analytické platformy LookOnChain, která se zabývá analýzou on-chain, ukazují na významné transakce, jako například výběry v hodnotě 2 741 BTC v hodnotě přibližně 118 milionů dolarů z Binance před prudkým nárůstem ceny.

Dalším faktorem, který pohání vzestup Bitc oinu, je nadcházející událost halvingu naplánovaná na duben. Tato událost, ke které dochází každé čtyři roky, snižuje na polovinu odměnu poskytovanou těžařům za udržování bezpečnosti blockchainu.

Web o osobních financích Finder předpovídá, že Bitcoin dosáhne v roce 2024 vrcholu 88 000 USD. Polovina odborníků Finderu předpokládá, že aktivum dosáhne nového rekordního maxima šest měsíců po události poloviční hodnoty.

„V našem odvětví se opíráme o půlení Bitcoinu jako o maják, který nás naviguje, co můžeme očekávat,“ řekl Pav Hundal, vedoucí analytik trhu ve společnosti Swyftx. „I když netušíme, jaké budou tržní podmínky z geopolitického nebo ekonomického hlediska v roce 2024, víme, že Bitcoin bude vzácnější.“

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*