Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Friday, 14. June 2024

CFD

Contracts for Difference (CFD) = termínované pákové kontrakty

CFD patří k velmi modernímu a oblíbenému způsobu investování volných finančních prostředků. Ve své podstatě jde o dohodu mezi obchodníkem a investorem na peněžním vypořádání při rozdílné otvírací a závěrečné ceně daného aktiva. Podkladové aktivum může být akcie, zlato, ropa, euro, dolar nebo burzovní index.

CFD rychlý a moderní způsob investování

Hlavní přednosti:

  • Široké spektrum obchodvaných aktiv: investor může nakupovat a prodávat různorodá aktiva – komodity, měny, akcie, indexy. Přístup na všechny trhy světa za jedněch obchodních podmínek.
  • Využití finanční páky(marže): Investoři mohou využívat marže v rozmezí 2 % – 5 % a použít páku až 100:1.
  • Neustálá likvidita: Obchody mají velice nízké spready. Obrovská likvidita umožňuje okamžité obchody bez čekání na protistranu.(bid/ask)
  • Nulová provize: Obchody s CFD se uskutečňují bez provizí.

CFD můžeme zařadit do kategorie produktů využívajících finanční páku. Současně lze CFD použít i na obchody sledující pokles ceny podkladového aktiva. CFD mohou být vázané na burzovní index, firemní akcie, komodity a hlavně mezinárodní měnové páry. Forexové mezinárodní měnové páry patří k nepoužívanějším podkladovým aktivům.

Otevření obchodní pozice

Oblíbenost u investorů si CFD získaly z důvodu, že k otevření obchodní pozice postačuje pouze část celkové tržní hodnoty kontraktu.

Výše potřebných vlastních financí se udává podle rizikovosti daného aktiva.

CFD kontrakty se obchodují na mimoburzovním trhu nazývaném OTC (Over the counter market).

KomodityBurzovní indexy
ZlatoNASDAQ
RopaDJ 30
StříbroS&P 500
CukrCAC 40
KukuřiceDAX 30
PšeniceFTSE
Sójové bobyNIKKEI