Peněžní vklady

Peněžní vklad je typ závazku, který vznikne uzavřením smlouvy o vkladu. Ta je uzavřena okamžikem, kdy vkladatel, kterým může být fyzická i právnická osoba, složí peněžní vklad u peněžního ústavu, a ten jej přijme.¨Peněžním ústavem může být zejména banka, spořitelna nebo družstevní záložna.

Smlouva o vkladu

Smlouva o vkladu se od smlouvy o úschově liší tím, že předmětem vkladu není konkrétní věc, ale peníze. Od smlouvy o půjčce se liší tím, že vklad je prováděn jen u peněžního ústavu.

Vkladatel má vždy právo na nakládání s vkladem, to je však podmíněno předložením patřičného dokladu. Vkladatel má nárok na úroky, případně další majetkové výhody (např. náhodná výhra či pravidelná prémie) plynoucí z toho, že s peněžním vkladem disponuje peněžní ústav.

Výše úroků či další majetkové výhody se sjednávají ve smlouvě o vkladu.

Nakládání s vkladem je možno vinkulovat určením hesla nebo jiné podmínky, např. jen se souhlasem třetí osoby nebo až od určitého dne.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function WPB\MissedScheduledPostsPublisher\wp_nonce_tick() in /var/www/investcentrum.cz/public/wp-content/plugins/missed-scheduled-posts-publisher/inc/namespace.php:29 Stack trace: #0 /var/www/investcentrum.cz/public/wp-content/plugins/missed-scheduled-posts-publisher/inc/namespace.php(155): WPB\MissedScheduledPostsPublisher\get_no_priv_nonce() #1 /var/www/investcentrum.cz/public/wp-includes/class-wp-hook.php(303): WPB\MissedScheduledPostsPublisher\loopback('') #2 /var/www/investcentrum.cz/public/wp-includes/class-wp-hook.php(327): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #3 /var/www/investcentrum.cz/public/wp-includes/plugin.php(470): WP_Hook->do_action(Array) #4 /var/www/investcentrum.cz/public/wp-includes/load.php(1097): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /var/www/investcentrum.cz/public/wp-content/plugins/missed-scheduled-posts-publisher/inc/namespace.php on line 29