Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Friday, 14. June 2024

OPEC+ rozhodnutí o zvýšení dodávek ropy překvapilo trh, tvrdí Goldman Sachs

Capxmaster

Podrobný plán na zvýšení těžby ropy, který představil OPEC+ o víkendu, je podle Goldman Sachs pro trh jako „nepříjemné překvapení“, zejména v době, kdy jsou ceny ropy pod tlakem na pokles.

Osm členů OPEC+ v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se v neděli dohodlo na postupném zvýšení produkce o celkovém objemu 2,2 milionu barelů denně během 12 měsíců, začínající od října.

Plán zahrnuje návrat více než 500 000 barelů denně do prosince a zvýšení o 1,8 milionu barelů denně do poloviny příštího roku, s plánem ukončit škrty do září 2025.

Trh na tato opatření reagoval negativně, což vedlo k více než 3% poklesu americké ropy v pondělí, což byl již čtvrtý pokles za sebou a nejhorší den od 8. ledna. Ceny benchmarků West Texas Intermediate a Brent se dostaly na čtyřměsíční minima 73,98 USD a 78,16 USD během seance. Tyto ceny nyní vymazaly většinu letošních zisků a vzrostly pouze o 3,5 % a 1,7 %.

Podle Goldman Sachsu by rozhodnutí OPEC+ mohlo snížit prognózy pro ceny ropy Brent na úroveň 75 až 90 dolarů za barel. Analytici upozorňují na rostoucí globální zásoby ropy v poslední době, které se zvýšily o 900 000 barelů denně za poslední tři měsíce.

Bob Yawger, výkonný ředitel pro energetické futures ve společnosti Mizuho Securities, nazval rozhodnutí OPEC+ „trochu na hlavu postavené“, zejména kvůli současné nízké poptávce po ropě a plánovaným údržbám v rafinériích.

Členové OPEC+ uvedli, že zvýšení produkce může být zvráceno v závislosti na podmínkách na trhu. Nicméně, analytici uvádějí, že podrobný plán na zrušení škrtů může ztížit udržení nízké produkce v případě, že trh reaguje měkčeji, než předpokládá OPEC.

Andrew Lipow, prezident společnosti Lipow Oil Associates, upozorňuje na rostoucí produkci ropy mimo OPEC+, zejména ve Spojených státech, které vedou k dalším otázkám ohledně nabídky a poptávky.

Analýzy ukazují, že trh s ropou by mohl v roce 2025 začít čelit problémům kvůli růstu nabídky a zpomalující se poptávce. Investiční banka JPMorgan předpovídá pokles průměrné ceny ropy Brent na 75 USD za barel v roce 2025, což je výrazné snížení oproti předpovědím pro rok 2024.

Přidejte komentář