Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Saturday, 13. April 2024

Kupující bitcoinů: Která vláda tajně shromažďuje sats?

Virarosi

Edward Snowden předpovídá, že letos některá země zveřejní tajné nákupy bitcoinů, a vyvolává tak spekulace o možných uchazečích.

– Bitcoin zaznamenává nové roční maximum, což podněcuje optimismus

– Edward Snowden předpovídá, že vláda odhalí tajné držení BTC

– Množí se spekulace o tom, která země ukládá BTC na tiché místo

Bitcoin tento týden vystřelil na nová maxima a ve středu zaznamenal nové roční maximum 64 200 USD. Spolu s cenou vzrostl i optimismus na trhu, přičemž index strachu a chamtivosti poprvé od předchozího vrcholu trhu dosáhl hodnoty 82.

Uprostřed obnovené euforie se bývalý subdodavatel NSA, který se stal whistleblowerem, Edward Snowden podělil o podnětnou předpověď na X. Snowden předpovídá scénář, kdy vláda odhalí prozrazení tajných nákupů bitcoinů, což vyvolá spekulace o identitě dotyčné země.

Bitcoin komunita spekuluje 

V reakci na bombastickou předpověď Edwarda Snowdena, že národní vláda může brzy zveřejnit tajné nákupy bitcoinů, se množí spekulace. Bývalý subdodavatel NSA naznačil, že motivace k tomu spočívá v posílení státních rezerv pomocí alternativního aktiva.

Snowden neposkytl žádné další náznaky, což podnítilo spekulace o potenciálních kandidátech. Jako významný uchazeč se jeví Rusko, zejména s ohledem na Snowdenův současný pobyt v této zemi po útěku z USA. Myšlenka, že by se Rusko zapojilo do tajných nákupů bitcoinů, odpovídá jeho mezinárodní izolaci po ukrajinské válce, která se vyznačuje jeho vyloučením z bankovního systému SWIFT.

Dalšími uchazeči jsou Saúdská Arábie a Katar, což podpořily nedávné zvěsti naznačující, že se obě země připravují na významné nákupy bitcoinů. Do sféry možností vstupuje také Írán, vzhledem k tomu, že íránští zákonodárci uznávají potenciál kryptoměn jako zdroje příjmů i jako „aparátu pro překonávání sankcí“, který umožňuje překonávat omezení přístupu ke globální ekonomice.

Uprostřed kolujících zvěstí o zemích s nezveřejněnými držbami bitcoinů stojí za zmínku, že americká vláda vlastní značné množství BTC získaných konfiskacemi z trestné činnosti.

Vláda USA je supervelrybou BTC

Vláda USA prý v průběhu let získala více než 200 000 Bitcoinů prostřednictvím trestních konfiskací. Její přesné držení není známo, zejména proto, že pravidelné prodeje kalí vodu. Odhaduje se však, že vláda USA drží 69 640 BTC, což z ní činí supervelrybu (více než 5 000 BTC).

USA se ke svým drženým bitcoinům staví diskrétně a zdržují se jejich zveřejňování. K tomu přistupují vysoce postavené trestní případy, které jsou často prováděny na základě zapečetěných zatykačů a organizovány několika federálními agenturami, takže je obtížné určit přesný součet držby.

Na druhou stranu

Zveřejnění držby bitcoinů významnou zemí by v očích ne-coinistů ještě více legitimizovalo digitální aktiva.

V nedávném tweetu Snowden uvedl, že BTC je „nejvýznamnějším peněžním pokrokem od vzniku mince“.

Proč na tom záleží

Ať už se Snowdenova předpověď naplní, nebo ne, převratný potenciál Bitcoinu je stále více uznáván. Toto uznání nabývá na síle zejména s tím, jak se Bitcoin blíží svému předchozímu historickému maximu. Pokud by však některý z velkých národních států odhalil tajné držení BTC, argumenty ohledně legitimity fiat měn by dále oslabily.

Přidejte komentář