Přehled komodit: Ropa stagnuje, zlato blízko rekordů, měď mírně roste
Ropa se stabilizuje, ovlivňují ji zásoby v USA a situace v Libyi
Ropa se po dvou dnech poklesu cen ustálila, když ztráty na akciových trzích byly vyváženy poklesem zásob v USA a výpadky dodávek v Libyi. Ropa Brent se obchoduje pod hranicí 79 dolarů za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohybuje kolem 75 dolarů. Akcie v Asii oslabily po zveřejnění výsledků společnosti Nvidia, které nesplnily vysoká očekávání investorů. K tomu se přidaly i nové prognózy cen ropy od společností Goldman Sachs a Morgan Stanley, které snížily své předpovědi na rok 2025 a očekávají přebytek ropy vzhledem k oslabujícímu oživení v Číně.
Navzdory poklesu zásob v USA a napětí na Blízkém východě se ropa Brent v srpnu mírně propadá. Předpokládá se, že Čína, největší světový dovozce ropy, letos nedosáhne svého plánovaného 5% růstu HDP, což oslabuje poptávku v této klíčové ekonomice.
Zlato roste a zůstává blízko historických maxim
Ceny zlata ve čtvrtek vzrostly a udržují se poblíž rekordních hodnot, zatímco investoři očekávají klíčové údaje o inflaci, které by mohly ovlivnit rozhodnutí Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb. Spotové zlato stouplo o 0,4 % na 2 515,76 USD za unci, což je jen o 20 dolarů méně než historické maximum dosažené minulý týden.
Odolnost zlata podporuje poptávka po bezpečných přístavech, zejména kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě a výpadkům těžby ropy v Libyi. Výsledky společnosti Nvidia, které zklamaly investory, rovněž přispěly k poklesu akcií a růstu cen zlata.
Investoři nyní upírají svou pozornost na nadcházející údaje o hrubém domácím produktu USA a na páteční zveřejnění indexu cen PCE, což je preferovaný ukazatel inflace pro Fed. Trhy předpokládají, že Fed v září sníží sazby o 25 nebo 50 bazických bodů, což by mohlo oslabit dolar a podpořit růst trhů s kovy.
Měď stabilizuje růst, Čína zůstává nejistá
Ceny mědi ve čtvrtek mírně vzrostly, ale nedávné oživení se zdá být na ústupu. Futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9268,50 USD za tunu. Růst mědi zpomaluje kvůli obavám z obnovení obchodní války mezi Čínou a Západem, které nadále ovlivňují sentiment.
Nicméně vyhlídky na zlepšení hospodářského růstu v prostředí nižších úrokových sazeb vedly k určitému optimismu ohledně globální poptávky po mědi.