Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Sunday, 19. May 2024

Předseda Fedu naznačuje odklad snižování sazeb uprostřed neústupné inflace – co to znamená pro Bitcoin

Virarosi

Předseda Federálního rezervního systému, Jerome Powell, naznačil, že snížení úrokových sazeb může být vzdálenější, než se předpokládalo. Odvolává se na nedávné údaje o inflaci, které vyvracejí dřívější očekávání jejího rychlého poklesu. 

Toto rozhodnutí signalizuje možnou změnu přístupu Fedu. Potenciálně také znovu otevře debatu o účinnosti bitcoinu jako zajištění proti inflaci.

Je Bitcoin stále ochranou proti inflaci?

Powell připustil, že navzdory počátečnímu pokroku míra inflace zatím nevykazuje trvalé zlepšení směrem k 2% cíli Fedu.

„Nedávné údaje nám zjevně nedodaly větší důvěru… Vzhledem k síle trhu práce a dosavadnímu pokroku v oblasti inflace je vhodné ponechat restriktivní politice další čas na působení a nechat se vést údaji a vývojem výhledu,“ uvedl.

Pokud bude inflace pokračovat bez kontroly, Powell prohlásil, že Fed je ochoten držet sazby na stabilní úrovni „tak dlouho, jak bude třeba“.

Jeho komentáře, které pronesl spolu s guvernérem Bank of Canada, Tiffem Macklem, naznačují, že Fed nevidí příliš naléhavou potřebu brzkého snížení sazeb. To znamená odklon od dřívějších očekávání a naznačuje, že ke snížení může dojít až později v roce 2024.

Tento obrat ve vývoji inflace přichází po několika měsících, kdy byly údaje o inflaci vyšší než prognózy analytiků. Naznačuje neochotu Fedu snižovat sazby předčasně, což naznačuje, že k případnému snížení v roce 2024 by mohlo dojít až koncem roku nebo vůbec.

Investoři i ekonomové upravují svá očekávání. Zatímco tvůrci politiky Fedu nedávno signalizovali tři snížení úrokových sazeb, tržní futures nyní odrážejí předpovědi pouze jednoho nebo dvou snížení v tomto roce. Další jasno přinese příští zasedání Federálního výboru pro volný trh, které se uskuteční 30. dubna až 1. května 2024.

Možnost pokračování vysokých úrokových sazeb vyvolává obavy o hospodářský růst. Vyvolává také otázky ohledně trajektorie cen aktiv, jako je Bitcoin (BTC).

Bitcoin, který je často označován za pojistku proti inflaci, se ve světle výroků Fedu stal předmětem nové kontroly. Jeho nedávná volatilita a citlivost na globální faktory komplikují jeho pozici spolehlivého štítu proti inflaci.

Zakladatel společnosti Skybridge, Anthony Scaramucci, se touto otázkou zabýval. Tvrdí, že současná volatilita bitcoinu je u aktiva s relativně nízkým celosvětovým přijetím očekávaná.

„Bude jak [pojistkou proti inflaci, tak uchovatelem hodnoty], jak se bude rozšiřovat… je však volatilní,“ uvedl Scaramucci.

Zdůraznil, že na výkonnost bitcoinu je třeba pohlížet spíše v kontextu jeho vývojové trajektorie než pouze aktuálních výkyvů.

Yat Siu, zakladatel společnosti Animoca Brands, přidává nový pohled na věc. Představuje si budoucí hodnotu bitcoinu. Závisí na jeho roli jako symbolu statusu v rámci digitální ekonomiky, nikoliv pouze jako úložiště hodnoty.

„Bitcoin by v určitém okamžiku mohl dosáhnout více než milionu dolarů… ne proto, že by byl uchovatelem hodnoty, ale proto, že se v budoucnu stane jedním z nejdůležitějších statusových symbolů digitální ekonomiky,“ poznamenal Siu během panelu na WebSummitu v Riu.

Zájem institucí roste, ale podpoří HongKong ETF BTC?

Rostoucí institucionální přitažlivost bitcoinu je nepopiratelná a schválení spotových fondů obchodovaných na burze (ETF) s bitcoinem v USA je hnací silou nedávných cenových nárůstů. Nedávné přidání spotových ETF na bitcoin a ethereum se sídlem v Hongkongu navíc vyvolalo diskusi o jejich potenciálním dopadu na trh.

Názory na bezprostřední dopad hongkongských ETF se však rozcházejí.

Eric Balchunas, hlavní analytik ETF ve společnosti Bloomberg Intelligence, vyjádřil mírná očekávání ohledně hongkongských ETF. Jako potenciální omezující faktory zdůrazňuje například malou velikost hongkongského trhu, nedostatečnou účast pevninské Číny a méně efektivní obchodní infrastrukturu.

„Podkladový ekosystém je méně likvidní a efektivní, což by mohlo ovlivnit výkonnost těchto ETF,“ řekl.

Balchunas nicméně připustil, že „přidávání ETF BTC dalšími zeměmi je pro Bitcoin z dlouhodobého hlediska nepochybně přínosem“.

Markus Thielen, zakladatel společnosti 10X Research, dodává, že kulturní preference přímých investic v regionu by mohly omezit dopad hongkongských ETF ve srovnání s americkými.

„ETF mají obecně omezený úspěch v Asii, kde investoři dávají přednost přímým, koncentrovaným sázkám. Protože však tyto ETF představují jedno aktivum, jejich přijetí by mohlo být potenciálně příznivější,“ vysvětlil.

Navzdory smíšenému pohledu na hongkongské ETF na bitcoiny mnozí analytici považují schválení za pozitivní vývoj. Zejména Anthony Pompliano považuje tento regulační krok za potenciální signál, že by Čína mohla zmírnit svůj postoj k Bitcoinu a otevřít tak cestu k jeho přijetí mezi obrovskou populací.

V době psaní tohoto článku se bitcoin obchoduje za 64 000 USD a drží se na stabilní úrovni poté, co se zotavil z nedávného propadu způsobeného geopolitickým napětím mezi Izraelem a Íránem.

Změna politiky Fedu a probíhající debata o schopnosti bitcoinu zajistit se proti inflaci zůstanou klíčovými faktory, které budou v nadcházejících měsících ovlivňovat trh s kryptoměnami.

Přidejte komentář