Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Saturday, 20. July 2024

Bitcoin, Ethereum, SOL, Cardano, XRP a Shiba Inu se připravují na býčí zemětřesení

BidAskBit

Bitcoin se ve středu po zveřejnění údajů o květnovém indexu spotřebitelských cen (CPI), které byly nižší, než se očekávalo, odrazil téměř na 70 000 USD. Ostatní přední kryptoměny se také posunuly výše, protože trh na tyto zprávy reagoval pozitivně.

CPI pohání 4,7% skok bitcoinů

Americký úřad pro statistiku práce ve středu oznámil, že index spotřebitelských cen (CPI) v květnu meziročně vzrostl o 3,3 %, což je mírně pod prognózou ekonomů, kteří předpokládali 3,4 %. Mírnější údaje o inflaci ulevily investorům a podpořily očekávání účastníků trhu ohledně snížení sazeb.

Bitcoin (BTC) přivítal inflaci a vyskočil až na 69 945 USD, což představuje nárůst o téměř 5 % za posledních 24 hodin. Podle CoinGecko se BTC v době zveřejnění usadil na 69 665 dolarech. Ethereum, druhá největší kryptoměna v odvětví, si za den připsala 4,9 %. Další kryptoměny včetně Solana (SOL), Ripple XRP a Dogecoin (DOGE), Shiba Inu posílily o 8,7 %, 4,8 % a 11 %.

Ekonomické údaje z USA v posledních měsících ovlivnily ceny kryptoměn. Například horší než očekávané údaje o inflaci stáhly Bitcoin z historických maxim nad 74 700 USD v březnu na úroveň pod 58 tisíc USD v květnu.

Analytici se domnívají, že volnější měnové podmínky vyburcují cenu referenční kryptoměny na nová historická maxima. I přes slibný tisk indexu spotřebitelských cen se však očekává, že americký Federální rezervní systém ponechá během nadcházejícího zasedání FOMC úrokové sazby beze změny.

Pozoruhodné je, že několik klíčových centrálních bank po celém světě již začalo snižovat základní úrokové sazby – minulý týden je snížily Evropská centrální banka a Bank of Canada.

Vzhledem k tomu, že nákupy amerických spotových ETF na bitcoiny zpomalují a v některých dnech jsou dokonce čistě záporné, budou krátkodobou trajektorii kryptoměn pravděpodobně i nadále určovat makroekonomické faktory. Dne 11. června investoři stáhli z nástrojů ETF 200 milionů dolarů, což je nejvyšší čistý odliv za jediný obchodní den od 1. května – kdy došlo k rekordnímu čistému odlivu 564 milionů dolarů.

Přidejte komentář