Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Wednesday, 22. January 2025

Zdvojnásobují Katar a magnáti z Blízkého východu svůj podíl na nedostatku BTC?

Virarosi

Mike Alfred, který se označuje za “angažovaného hodnotového investora a ředitele správní rady”, 4. prosince na serveru X uvedl, že se objevily zvěsti naznačující, že obchodníci s bitcoinem (BTC) čelí zvýšené konkurenci ze strany “katarského státního investičního fondu a dalších investorů z Blízkého východu”.

Rostoucí zájem Kataru a Blízkého východu o bitcoin? 

Ačkoliv tato zpráva nebyla potvrzena ani vyvrácena, Alfred také tvrdil, že bitcoin je stále více vnímán jako “nová ropa”, vzhledem k jeho potenciálu narušit tradiční finanční systémy a změnit globální ekonomiku. Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami prudce roste v důsledku událostí v USA, Bitcoin roste a obchoduje se na úrovni z počátku druhého čtvrtletí roku 2022, ted kolem maxim z roku 2023. 

Při pohledu na uspořádání svícnů bitcoinu v denním grafu je v popředí bitcoin, který obrací ztráty a pomáhá vlévat kapitál do kryptografu. Širší tržní kapitalizace kryptoměn tak zatím za posledních 24 hodin vzrostla o 2,70 % na více než 1,5 bilionu dolarů. Ve spotovém kurzu je BTC zhruba o 170 % výše než na svých minimech z roku 2022 a je pevný, čímž zvrátil loňské ztráty.

Není bezprostředně jasné, co mohlo způsobit posun a přimět katarské a blízkovýchodní investory, aby ve svých multimiliardových fondech uvažovali o Bitcoinu. Je však zřejmé, že s tím, jak si instituce a země vybírají Bitcoin jako vhodné zajištění proti inflaci a alternativu ke zlatu jako uchovateli hodnoty, dodatečný kapitál pravděpodobně vypumpuje BTC na nové úrovně, a to i nad maxima z roku 2021 kolem 70 000 USD.

Již tak očekávané schválení několika Bitcoin ETF americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) na nadcházejících zasedáních dále signalizuje oficiální nástup mince jako legitimní třídy aktiv přístupné Wall Street. Tyto komplexní produkty by institucionálním investorům poskytly regulovaný způsob, jak získat expozici vůči BTC.

Probíhá de-dolarizace ze strany BRICS?

Proto údajné zapojení státních investičních fondů, jako je katarský, znamená významný posun ve vnímání nejcennější mince světa. Jak již bylo zmíněno, tyto fondy, odpovědné za správu bilionů dolarů, se obvykle vyhýbají riziku a investují do aktiv se zavedenou historií.

Jejich údajná ochota alokovat prostředky do BTC podtrhuje rostoucí uznání dlouhodobé hodnoty tohoto digitálního aktiva a jeho potenciálu přetvořit globální finanční trhy.

Navíc, zatímco trh s ropou zůstává klíčový pro rezervní status USD, potenciální přijetí Bitcoinu zeměmi produkujícími ropu by pravděpodobně také mohlo způsobit narušení. BTC slouží jako prostředek směny a uchovatel hodnoty. 

Pokud však země produkující ropu začnou přijímat BTC jako platbu za svůj vývoz, mohlo by to výrazně oslabit dominantní postavení dolaru a připravit půdu pro decentralizovanější globální finanční systém. Minulý týden bylo oznámeno, že Spojené arabské emiráty (SAE) jednaly s dalšími zeměmi BRICS o de-dolarizaci a přijímání místních měn při obchodování s ropou.

Přidejte komentář