Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Sunday, 22. December 2024

Venezuela chce využívat Tether (USDT), aby se vyhnula americkým sankcím

Virarosi

Venezuelská státní ropná společnost PDVSA přechází na kryptoměny, konkrétně Tether (USDT), aby obešla obnovené americké sankce.

Cílem této strategické změny je ochránit příjmy z prodeje ropy před zmrazením na zahraničních bankovních účtech. Naléhavost tohoto kroku se zvyšuje v době, kdy americké ministerstvo financí uvalilo na tuto zemi bohatou na ropu tvrdý tlak kvůli nesplněným požadavkům na volební reformy.

Jakým výzvám by mohl čelit přechod Venezuely na USDT

Podle agentury Reuters americké ministerstvo financí oznámilo, že neobnoví generální licenci pro společnost PDVSA. Kromě toho ministerstvo financí USA stanovilo pro PDVSA lhůtu do 31. května, do kdy musí ukončit svou činnost.

Toto rozhodnutí je součástí širšího tlaku Washingtonu na Venezuelu, aby provedla politické změny, což komplikuje její snahy o zvýšení produkce a vývozu ropy. Vzhledem k tomu, že se tradiční bankovní způsoby uzavírají, odráží obrat PDVSA k USDT rostoucí trend integrace kryptoměn do globálního obchodování s ropou, i když je stále ještě v počátcích.

Tellecheova poznámka zdůrazňuje flexibilitu, kterou PDVSA integruje do svých platebních systémů. Na světovém trhu s ropou se převážně obchoduje v amerických dolarech, takže přechod na kryptoměny je pozoruhodnou odchylkou.

Postupný přechod společnosti PDVSA na kryptoměny začal v loňském roce, ale po opětovném uvalení amerických sankcí nabral na síle. Do konce prvního čtvrtletí proto PDVSA převedla mnoho svých spotových obchodů s ropou na model, který vyžaduje předplacení poloviny hodnoty nákladu v USDT.

Kromě toho společnost také nařizuje, aby noví zákazníci, kteří provádějí transakce s ropou, vlastnili kryptoměnu. PDVSA tento požadavek zpětně uplatňuje i na některé stávající smlouvy.

Tato změna má však svá úskalí. Využití USDT pro velké transakce, jako je prodej ropy, je stále vzácné a v obchodních sektorech se setkává se skepsí.

„Transakce USDT, jak je požaduje PDVSA, neprojdou přes oddělení compliance žádného obchodníka, takže jedinou možností, jak je uskutečnit, je spolupráce se zprostředkovatelem,“ uvedl jeden z obchodníků s ropou.

Tato závislost na zprostředkovatelích by sice byla nezbytná pro splnění požadavků na digitální transakce, ale mohla by vést k tomu, že na účty PDVSA by se dostala menší část výnosů z ropy, protože zprostředkovatelé by si vzali svůj podíl.

Efektivita a bezpečnost používání kryptoměn, jako je USDT, při obcházení sankcí je předmětem zkoumání.

Společnost Tether aktivně zmrazuje účty související s porušováním předpisů OFAC, což svědčí o dodržování předpisů v souladu s americkými předpisy. Sledovatelnost blockchainových transakcí navíc přidává další vrstvu složitosti a potenciálně odhaluje nezákonné aktivity.

Guillermo Fernandes, zakladatel společnosti Blockpliance zabývající se analýzou blockchainu, vyjádřil skepsi ohledně okamžitého přijetí kryptoměn pro tyto účely.

„I když chápu, že kryptoměny nabízejí mnoho výhod pro mezinárodní obchod s ropou, je těžké ospravedlnit, že se Venezuela obrátila na kryptoměnový systém, aniž by nejprve vytvořila místní regulační rámec a národní srovnávací orgán, který by mohl reagovat a zveřejňovat efektivní platební bilanci pro prodej ropy v zemi.“ Fernandes uvedl pro BeInCrypto.

Ministr Tellechea však zůstává optimistický ohledně schopnosti Venezuely vyhnout se sankcím a rozšířit své ropné a plynové projekty.

Přidejte komentář