Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Saturday, 20. July 2024

Tržní kapitalizace Solana (SOL) převrátila XRP – Co stojí za nárůstem cen?

BidAskBit

Cena SOL se vyšplhala na maximum v roce 2023 nad 84 USD. Nativní token Solana, SOL, zaznamenal 20. prosince 13,8% nárůst a poprvé od května 2022 překonal 82 dolarů.

Tato 33,5% rally za poslední dva týdny vedla k tomu, že SOL poprvé předstihl XRP, pokud jde o tržní kapitalizaci, a stal se tak čtvrtou největší kryptoměnou, nepočítáme-li stablecoiny.

Je Ethereum dalším uchazečem o rostoucí poptávku po Solaně?

Pozoruhodné je, že někteří analytici nyní zpochybňují, zda si Ethereum Ether dokáže udržet své vedoucí postavení vzhledem k tomu, že síť Solana nabízí levnější a rychlejší transakce.

Příspěvek obchodníka Evanss6 na X (dříve Twitter) vysvětluje, že důraz Solany na mobilní dostupnost je přesně to, co kryptoprojekty potřebují, aby přilákaly nové uživatele, kterým je jedno, „zda je řetězec dostatečně decentralizovaný nebo zda je jeho základním aktivem nesoupeřící měna“. Uživatelská zkušenost Solany v podstatě předčí konkurenci, zejména v případě spouštění tokenů a nefungujících tokenů (NFT), ať už projekt vyžaduje vysokou kapacitu zpracování, nebo jen těží z nízkých transakčních nákladů.

K tomuto cenovému nárůstu přispívá několik faktorů, od zvýšené aktivity v síti až po okamžitý úspěch uvedení žetonů SPL společnosti Solana na trh. K určení, zda je současné ocenění opodstatněné a zda je rally nad 100 USD skutečně reálná, je však zapotřebí komplexnější analýza.

Současná rally ceny SOL je částečně podpořena šílenstvím airdropů, které vedlo k úplnému vyprodání telefonu Saga společnosti Solana a jeho obchodování s prémií na sekundárních trzích.

Solana vstoupila do centra pozornosti 7. prosince, kdy hlavní centralizované burzy uvedly na trh nově spuštěný SPL token JITO, token pro token Jito liquid staking protocol inspirovaný Lido z Etherea. Airdrop JITO přinesl účastníkům impozantní zisky a jeho tržní kapitalizace během prvních několika hodin obchodování přesáhla 300 milionů dolarů. Úspěšný debut na burzách Coinbase a Binance podpořil poptávku po dalších airdropech a uvedení tokenů v síti Solana.

Pokud jde o telefon Solana Saga, zlom nastal 14. prosince, kdy byl na burze Coinbase uveden memecoin BONK. Za každý telefon bylo získáno 30 milionů BONK, což překonalo cenu produktu 599 USD. Zajímavé je, že ostatní projekty přispěchaly na pomoc, přestože zakladatel Solany se o potenciálním západu projektu telefonu zmínil jen o pár týdnů dříve.

Rally SOL je podpořena zvýšenou aktivitou DApp

Nedávná rally SOL přesahuje rámec memecoinů, což dokazuje růst sítě Solana z hlediska decentralizovaných aplikací (DApps). Ještě před třemi týdny, 29. listopadu, činila celková uzamčená hodnota (TVL) Solany pouhých 654 milionů dolarů, což představovalo pouze 1,4% podíl na trhu. Nyní tento údaj vzrostl na 1,28 miliardy dolarů, což podle společnosti DefiLlama představuje 96% nárůst.

Prudký nárůst vkladů v síti Solana doprovázela zvýšená aktivita v jejích decentralizovaných aplikacích.

Stojí za zmínku, že nárůst objemu sítě společnosti Solana předčil nárůst objemu sítě jejích předních konkurentů. Stejně tak počet unikátních aktivních adres interagujících s DApps Solany vzrostl na impozantních 875 250, zatímco většina konkurenčních blockchainů zaznamenala ve stejném sedmidenním období pokles.

Dalo by se tvrdit, že nedávný nárůst aktivity Solany je způsoben především očekáváním nadcházejících airdropů a spuštění tokenů, včetně Bonkwifhat (BIF), Ribbit (RBT), Jupiter (JUP), Meow Coin (MEOW), Phantom, Kamino, Drift a mnoha dalších. Přijímáním dalších uživatelů a zvyšováním TVL však síť Solana upevňuje svou pozici a přitahuje slibné projekty, které by mohly dále upevnit její pozici v odvětví DApps.

Příkladem může být přední poskytovatel hardwarových peněženek Trezor, který 20. prosince oznámil podporu Solany a jejích tokenů SPL. Kromě toho společnost Binance Research vydala ve stejný den býčí zprávu o paralelních výpočtech, které zvyšují propustnost blockchainu efektivnějším využíváním výpočetních zdrojů. Zpráva konkrétně uváděla Solanu jako příklad paralelních výpočtů.

V podstatě se zdá, že potenciální rally SOL směrem ke 100 USD je reálná, vzhledem k tomu, že růst aktivity sítě Solana se zdá být udržitelný a nezávisí pouze na hrstce airdropů a spuštění tokenů. Konkurenční řetězce navíc v poslední době zaznamenaly výpadky v důsledku zvýšené aktivity, zatímco Solana zvládla poptávku bez jakýchkoli výpadků.

Přidejte komentář