Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Thursday, 20. February 2025

Trumpova cla zvyšují cenu zlata a oslabují čínské ocelářské trhy

Capxmaster

Zavedení 25% cel na dovoz oceli a hliníku do USA prezidentem Donaldem Trumpem vyvolalo rekordní růst ceny zlata, protože investoři hledali bezpečné útočiště v obavách z eskalace obchodní války a inflace. Naopak akcie čínských ocelářských firem se dostaly pod tlak, zatímco některé země vyjednávají o možných výjimkách.

Reakce globálních trhů

Trump obvinil Čínu, že svým masivním vývozem tlačí jiné země k vyšším dodávkám do USA, a tím deformuje trh. Přestože Čína není hlavním vývozcem oceli do USA, podle Trumpa její produkce nepřímo ovlivňuje americký průmysl.

Po původním oznámení, že žádné výjimky nebudou, Trump změnil postoj a po rozhovoru s australským premiérem Anthonym Albanesem slíbil zvážit výjimku pro Austrálii. Ta se podílí na americkém dovozu oceli 1 % a hliníku 2 %.

Jižní Korea rovněž uvedla, že bude aktivně vyjednávat, zda je možné dosáhnout uvolnění cel. Současně varovala před poklesem poptávky po oceli v USA, což by mohlo negativně ovlivnit ziskovost vývozců. Jižní Korea zaznamenala v roce 2024 rekordní obchodní přebytek se Spojenými státy ve výši 55,7 miliardy dolarů, což představuje meziroční růst o 25,4 %.

Mezi hlavní dodavatele oceli do USA patří Kanada, Brazílie, Mexiko, Jižní Korea a Vietnam, přičemž Kanada zůstává dominantním dovozcem hliníku. Vietnamský obchodní vyslanec Do Ngoc Hung varoval, že americká cla mohou vyvolat řetězovou reakci protekcionistických opatření v dalších zemích.

Cena zlata na rekordní úrovni

Zlato vyskočilo na historické maximum, když investoři hledali bezpečný přístav. Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 916,37 USD za unci, přičemž během dne dosáhlo vrcholu 2 942,70 USD.

Mezitím čínské akcie ocelářských firem oslabily o 0,145 % až 2,62 %, zatímco futures na železnou rudu vymazaly počáteční zisky kvůli obavám z negativních dopadů cel.

Smíšené reakce průmyslových hráčů

Americká asociace primárního hliníku (APAA) Trumpova cla podpořila. Mark Duffy, prezident APAA, uvedl, že tento krok ochrání americký hliníkářský průmysl a tisíce pracovních míst.

Naopak americké firmy zpracovávající hliník varují před dlouhodobými dopady celBrian Hesse, CEO společnosti PerenniAL, která distribuuje hliníkové produkty, prohlásil, že USA nedokáží pokrýt ani polovinu své domácí poptávky, a upozornil, že růst cen se přenese na spotřebitele.

Podporu Trumpovým clům na hliník vyjádřila také společnost Century Aluminium, která označila tento krok za nezbytný pro ochranu národní bezpečnosti a férové podmínky pro americké pracovníky.

Další vývoj

Investoři nyní sledují, jak budou globální trhy reagovat na nová cla a zda budou ostatní země hledat odvetná opatření. Očekává se, že Trumpova obchodní politika bude mít dlouhodobé důsledky pro globální dodavatelské řetězce a může výrazně ovlivnit vývoj cen komodit v nadcházejících měsících.

Přidejte komentář