Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Saturday, 20. July 2024

Ropa, zlato a měď na trzích, jak se komoditám daří?

Capxmaster

Ropa: Geopolitické napětí podporuje cenu, ale trhy sledují inflační data

Ceny ropy zůstávají stabilní, přičemž cena Brent se obchoduje kolem 86 USD za barel a West Texas Intermediate (WTI) pod 81 USD za barel. Ropa si udržuje vysokou úroveň v reakci na rostoucí geopolitické riziko, včetně intenzifikace konfliktu v Jemenu a napětí mezi Ruskem a USA kvůli Krymu. Implikovaná volatilita ropy Brent roste, což signalizuje obavy investorů ohledně budoucnosti cen.

Prodej akcií Aramca přinesl další impulz, když promptní časové spready ropy naznačují utahování nabídky. Trh bude v nadcházejících dnech pozorně sledovat data o inflaci a ekonomické indikátory, které mohou ovlivnit měnovou politiku a tím i ceny ropy.

Zlato: Klesá pod tlakem silného dolaru a očekávání inflace

Ceny zlata se pohybují kolem 2 300 USD za unci v reakci na posílení dolaru a očekávání klíčových údajů o inflaci. Spotové zlato kleslo na 2 325,56 USD za unci, zatímco futures poklesly na 2 337,35 USD za unci. Trhy s kovy zůstávají nervózní kvůli vyhlídkám na změnu úrokových sazeb v USA a dalším ekonomickým datům.

Měď: Částečně se zotavuje, ale obavy z Číny drží ceny v šachu

Ceny mědi se mírně zotavují po nedávných poklesech. Benchmarkové futures na londýnské burze stouply na 9 703,50 USD za tunu, zatímco futures na měď na jednoměsíčním kontraktu rostly na 4,4413 USD za libru. Očekávání obchodní války mezi Čínou a západními ekonomikami však udržuje nervozitu na trzích.

Závěr

Trhy s komoditami prožívají dynamické období, kdy geopolitické faktory, inflační očekávání a ekonomické indikátory formují ceny ropy, zlata a mědi. Investoři pozorně sledují vývoj v Jemenu, vztahy mezi Ruskem a USA, jakož i budoucí měnovou politiku Federálního rezervního systému. Prodej akcií Aramca přispívá k růstu optimismu ohledně globální ekonomické obnovy, přičemž zlato zůstává citlivé na změny v cenové stabilitě a politice centrálních bank.

Přidejte komentář