Předpovědi pro cenu Bitcoinu: +160 % po halvingu
Na halving Bitcoinu, ke kterému má dojít 20. dubna, se čeká s velkým napětím: z tohoto důvodu se množí předpovědi o pohybech ceny, které by BTC mohl v důsledku této události podstoupit.
Ve všech třech předchozích případech (2012, 2016 a 2020) se však vliv halvingu na cenu Bitcoinu projevil až několik měsíců po události a ani tentokrát tomu nemusí být jinak.
Krátkodobé předpovědi ceny BTC před halvingem
Hypotéza, která v těchto dnech hodně koluje, je, že před halvingem by se cena Bitcoinu mohla pokusit dosáhnout nových maxim.
Ve skutečnosti je možné, že býčí jízda posledních měsíců byla ovlivněna očekáváním halvingu a jeho důsledky pro cenu Bitcoinu, ale mnozí možná nepochopili, že tento efekt by mohl přijít i o několik měsíců později.
Je tedy možné, že po celé měsíce existovalo jakési latentní a plíživé FOMO mezi těmi, kteří chtěli nakoupit BTC před halvingem v domnění, že po jeho příchodu může cena vzrůst.
Nicméně i když několik analytiků tvrdí, že před halvingem by cena mohla ještě vzrůst díky očekávání události a tomuto druhu plíživého FOMO, existuje riziko, že samotná událost může být pro ty, kteří očekávají růst ceny po jejím příchodu, zklamáním.
V této souvislosti koluje hypotéza, že v poslední dubnové dekádě by cena bitcoinu mohla dokonce klesnout, a to i proto, že květen často nebývá pro globální finanční trhy nijak zvlášť pozitivním měsícem.
Ve střednědobém horizontu tedy nejvíce koluje hypotéza, že býčí série, která začala před více než pěti měsíci, by mohla pokračovat až do půlky a poté se náhle zastavit.
Post-halving: Dlouhodobé předpovědi ceny pro BTC
Situace se však změní, pokud se podíváme na střednědobý až dlouhodobý horizont.
Je totiž možné, že stejně jako ve třech minulých případech se několik měsíců po halvingu začnou projevovat pozitivní známky jeho důsledků na cenu Bitcoinu.
Například podle nejnovější zprávy Bitfinex Alpha, která byla zveřejněna včera, by účinky halvingu na cenu BTC mohly v příštích 12-14 měsících vyhnat cenu tokenu o 160 % nahoru a potenciálně dosáhnout či dokonce překročit 150 000 USD.
Tato prognóza byla vypracována na základě analýzy předchozích událostí a s využitím statistických modelů.
Analytici společnosti Bitfinex však také upozorňují, že mezi současným cyklem a těmi předchozími existují některé zásadní rozdíly, zejména proto, že nikdy předtím nedosáhla cena Bitcoinu nových historických maxim v měsících těsně před půlením.
Kromě toho existují i další faktory, které se zjevně liší od minulosti, jako je dynamika poptávky po nových ETF a chování těch, kteří nedávno nakoupili BTC za velmi vysoké ceny.
V krátkodobém horizontu například analytici společnosti Bitfinex předpokládají, že ceny zůstanou volatilní, ale omezené mezi 65 000 a 71 000 USD.
Srovnání s rokem 2021
Dokonce i v roce 2021, kdy proběhla poslední velká býčí série, cena bitcoinu od listopadu do dubna výrazně vzrostla.
Dne 17. dubna stanovila nové historické maximum a dosáhla přibližně 64 000 dolarů, načež zahájila sestup, který pokračoval po celý květen a přivedl cenu zpět na úroveň kolem 30 000 dolarů.
Šlo o skutečný propad, který ještě umocnil nový čínský zákaz těžby.
Jestliže však v krátkodobém horizontu čínští těžaři vypnuli své stroje a nastala panika, ve střednědobém až dlouhodobém horizontu byl problém zcela absorbován. V listopadu téhož roku totiž BTC dosáhl nové ATH kolem 69 000 dolarů.
Vždy je třeba rozlišovat mezi chováním těch, kteří Bitcoin kupují jako investici, a těch, kteří jej naopak kupují pouze pro spekulativní účely. Jinými slovy, je třeba rozlišovat mezi těmi, kteří jej kupují pouze v naději, že jej brzy přeprodají za vyšší cenu, a těmi, kteří jej kupují proto, aby jej zařadili do svého portfolia s dlouhodobými cíli.
Takzvaní držitelé neboli ti, kteří nakupují, aby drželi, mají větší schopnost neřídit se emocemi, zatímco spekulanti se často prostě nemohou dočkat, až to, co nakoupili, znovu prodají.