Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Thursday, 20. February 2025

Polská centrální banka odmítá Bitcoin jako rezervní aktivum

Virarosi

Polská národní banka (NBP) neplánuje držet Bitcoin ve svých rezervách, a to za žádných okolností, uvedl její prezident Adam Glapiński.

Na tiskové konferenci zdůraznil, že jakékoli aktivum, které by banka přidala do svých rezerv, musí být naprosto bezpečné. Bitcoin však podle něj tuto podmínku nesplňuje. Naopak zlato, které Polsko v loňském roce aktivně nakupovalo, pomohlo zvýšit hodnotu rezerv o 22 %.

“Můžete hodně získat, stejně jako hodně ztratit,” řekl Glapiński. “My však dáváme přednost něčemu jistému.”

Skepticismus centrálních bank vůči Bitcoinu

Postoj polské centrální banky k Bitcoinu není ojedinělý. Matthew Pines z Bitcoin Policy Institute vysvětluje, že centrální banky jsou obecně konzervativní instituce, které se zaměřují na stabilitu cen, plnou zaměstnanost a finanční stabilitu.

„Považují měny za výsadu suverénního státu a úzce si hájí svůj monopol na vydávání peněz,“ dodal Pines.

Česká centrální banka Bitcoin zvažuje

Na rozdíl od Polska se Česká národní banka (ČNB) rozhodla prozkoumat možnost investic do Bitcoinu. Návrh na tuto studii byl schválen minulý týden a její výsledky by mohly být zveřejněny do srpna nebo září.

Studie se však setkala s kritikou. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že by nedoporučoval vytvoření národní bitcoinové rezervy a naznačil, že někteří členové ČNB by měli být opatrnější ve svých veřejných prohlášeních.

Viceguvernérka Eva Zamrazilová se k situaci vyjádřila s tím, že studie nezahrnuje pouze Bitcoin, ale i další investiční možnosti. Zároveň popřela spekulace, že ČNB plánuje do Bitcoinu vložit až 5 % svých rezerv.

Evropská centrální banka a USA mají rozdílné přístupy

Podobně jako Polsko se k Bitcoinu skepticky staví i Evropská centrální banka (ECB). Prezidentka ECB Christine Lagardeová zdůraznila, že rezervní aktiva musí být likvidní a bezpečná, což podle ní Bitcoin nesplňuje.

Naopak Spojené státy k Bitcoinu přistupují jinak. Prezident Donald Trump krátce po svém nástupu do úřadu vytvořil pracovní skupinu, která má prozkoumat možnost vytvoření BTC rezervy. Nedávno také podpořil vznik státního investičního fondu, který by mohl do Bitcoinu investovat.

Kromě toho téměř třetina amerických států již projednává legislativu, která by umožnila vytváření vlastních bitcoinových rezerv. Například Utah nedávno postoupil návrh zákona o blockchainových a digitálních inovacích do senátu.

USA sledují globální trendy

Podle Matthewa Pinesa se Spojené státy více než Evropou inspirují přístupem zemí v Perském zálivu a Asii, které začínají považovat Bitcoin za strategické národní aktivum.

„USA sledují, jak ostatní jurisdikce přistupují k Bitcoinu, a budou chtít držet krok se státy, které k němu zaujímají vstřícnější postoj,“ uvedl Pines.

Ačkoli tedy Polsko a ECB Bitcoin ve svých rezervách nechtějí, ve světě se postoj k němu mění, a Spojené státy by mohly sehrát klíčovou roli v jeho přijetí jako strategického aktiva.

Přidejte komentář