Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Friday, 14. June 2024

Pokles cen drahých kovů: Přichází konec „býčí“ rally?

Capxmaster

Zlato, stříbro a měď nedávno prošly silným obdobím růstu na trhu. S každým dalším nárůstem zájmu investorů tyto kovy dosahovaly svých historických maxim. Nicméně poslední týdny přinesly určitou korekci cen, což vede k otázce, zda je tato současná situace pouze dočasným jevem nebo zda představuje možnost pro investory. Jaké jsou příčiny tohoto poklesu cen a co můžeme očekávat v budoucnosti?

Ceny zlata dosáhly rekordní hodnoty 2 449,95 USD za troyskou unci dne 20. května letošního roku, stříbro ve stejný den atakovalo 32,491 USD za unci, a měď dosáhla 5 USD za libru, což bylo rovněž nové absolutní maximum. Tento nárůst cen byl podpořen určitým geopolitickým napětím a očekáváním brzkého snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Nicméně nedávné inflační údaje v USA vykazují nárůst spotřebitelské inflace, což může potenciálně ovlivnit trh.

Navzdory inflačním signálům data z posledního jednání Federálního rezervního systému (Fed) naznačují změnu postojů. Představitelé Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) zaujali „jestřábí“ postoj, což odráží jejich názor, že dosažení 2% inflačního cíle může trvat déle. To vedlo ke ztrátě hodnoty zlata a dalších kovů během následujících dní.

I přes nedostatečná data o růstu cen v USA je pravděpodobné, že se jedná pouze o dočasný stav. Zlato zůstane důležitým bezpečným přístavem a uchovatelem hodnoty v nestabilním světě, kde je ekonomická situace stále méně předvídatelná. Vyspělé státy se navíc stále více zadlužují, což posiluje jeho postavení. Stříbro může dlouhodobě doplňovat zlato jako uchovatel hodnoty, zatímco měď zůstává atraktivní kvůli rostoucí poptávce v rámci transformace energetiky.

I přes současný pokles cen drahých kovů je pravděpodobné, že jejich hodnota a význam na trhu zůstanou stabilní i v budoucnosti.

Přidejte komentář