Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Wednesday, 22. January 2025

Komoditní trhy pod tlakem: Zlato zůstává stabilní, měď čelí poklesu kvůli nejistotě

Capxmaster

Ceny zlata zůstaly během úterního asijského obchodování stabilní, poté co investoři přehodnocovali vyhlídky na další kroky Federálního rezervního systému (Fed) ohledně úrokových sazeb. Trhy se nyní soustředí na nadcházející ekonomická data a inflaci, která mohou naznačit, zda centrální banka pokračuje v uvolňování měnové politiky. Zlato, které dříve profitovalo z očekávání snižování sazeb, nyní čelí nejistotě, zda bude cyklus uvolňování pokračovat, což se odrazilo i na mírném poklesu jeho ceny.

Po dosažení historických maxim v září, kdy Federální rezervní systém snížil sazby o 50 bazických bodů, zlato čelilo poklesu poptávky po bezpečných aktivech, což naznačuje možnou stabilizaci politiky Fedu. V úterý se zlato obchodovalo na úrovni 2 642,86 USD za unci, což signalizuje přetrvávající opatrnost mezi investory.

Měď pod tlakem po znovuotevření čínských trhů

Průmyslové kovy, jako je měď, zaznamenaly výrazné ztráty po znovuotevření čínských trhů po týdenní dovolené. Reakce na nedávná stimulační opatření Pekingu byla vlažná, což vedlo k propadu cen mědi o 1,5 % na 9 800,50 USD za tunu. Investoři, kteří očekávali konkrétní plán realizace stimulačních balíčků, byli zklamáni, což vedlo k obavám ohledně ekonomického oživení Číny.

Zpočátku se ceny mědi zvýšily díky oznámení čínských opatření na podporu ekonomiky, ale naděje na rychlé oživení rychle vyprchaly. Čína, jako největší světový dovozce mědi, má zásadní vliv na globální poptávku po tomto klíčovém kovu. Tento pokles tak odráží širší obavy z dlouhodobějšího ekonomického oslabení druhé největší ekonomiky světa.

Očekávání Fedu a jeho dopad na komodity

Investoři nyní s napětím čekají na další signály od Federálního rezervního systému, který bude v tomto týdnu zveřejňovat klíčové údaje o inflaci a výsledky zářijového zasedání. Tyto údaje mohou mít zásadní dopad na budoucí směřování úrokových sazeb a tím i na vývoj cen komodit, včetně zlata a mědi.

Obchodníci se již připravují na možné zpomalení tempa snižování sazeb ze strany Fedu, což by mohlo snížit atraktivitu nevýnosových aktiv, jako je zlato. V případě potvrzení nižšího tempa snižování by mohly ceny drahých kovů čelit dalším výzvám. Naopak průmyslové kovy by mohly reagovat na jakékoliv náznaky zvýšené poptávky z Číny, pokud by se tamní ekonomická situace zlepšila.

Celkově trhy s komoditami procházejí obdobím nejistoty, kdy se investoři snaží najít rovnováhu mezi očekáváním budoucích kroků centrálních bank a skutečným ekonomickým vývojem. Tato dynamika bude i nadále ovlivňovat ceny klíčových komodit v příštích týdnech.

Přidejte komentář