Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Friday, 14. June 2024

Inflace v Kanadě pomalu klesá na 2,7 %, což zvyšuje pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v červnu

Capxmaster

Míra jádrové inflace v Kanadě klesla čtvrtý měsíc v řadě, což posiluje argumenty pro zahájení cyklu uvolňování měnové politiky. I když mírný nárůst měsíčního tempa může bránit zajištění červnového snížení sazeb.

V dubnu dosáhla míra jádrové inflace v Kanadě průměrného ročního tempa 2,75 %, což je o něco nižší než měsíc předtím, uvedl kanadský statistický úřad v úterý v Ottawě. Toto tempo bylo nižší než očekávání o 2,8 %.

Index spotřebitelských cen vzrostl o 2,7 % oproti předchozímu roku, což odpovídá očekávání, ale je nižší než růst o 2,9 % předchozího měsíce. Tento vývoj znamená čtvrtý měsíc v řadě, kdy se inflace pohybuje v cílovém pásmu centrální banky.

Po zveřejnění těchto údajů oslabila kanadská měna a v 9:00 ottawského času klesla o 0,24 % na 1,3658 C$ za dolar. Výnosy dvouletých kanadských státních dluhopisů klesly o zhruba sedm bazických bodů na 4,169 %. Podle obchodníků se zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka sníží sazby v červnu, a to na přibližně 60 %.

Meziměsíčně index vzrostl o 0,5 %, což odpovídá očekávání, a po sezónním očištění se zvýšil o 0,2 %.

Tyto údaje prodlužují sérii zpomalení meziroční jádrové inflace v Kanadě od začátku roku. Tvůrci měnové politiky budou zkoumat, zda bylo dosaženo podmínek pro trvalý pokrok, což by jim umožnilo snížit sazby již na příštím zasedání 5. června.

Guvernér Tiff Macklem a jeho úředníci požadují další a trvalé uvolňování jádrové inflace jako podmínku pro zahájení uvolňování měnové politiky. Ačkoli většina ekonomů očekává, že banka sníží klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, ještě zůstává jistota, zda se k tomuto kroku rozhodne.

Přidejte komentář