Obsah stránek je pouze informativního charakteru, veškerá investiční rozhodnutí pečlivě zvažte, případně konzultujte s odborným poradcem.

Friday, 14. June 2024

Ceny kakaa a kávy dosáhly rekordních hodnot, Citi uvádí, že je stále možný další růst

Capxmaster

Světový bankovní gigant, Citi, předpovídá pokračování rally kakaa a kávy vzhledem k rekordnímu nárůstu cen těchto dvou komodit. Tyto faktory byly podpořeny nedávným obchodováním na newyorském trhu ICE s futures na kakao, kde se hodnoty snížily o 1,6 % a ustálily se na 9 370 dolarech za metrickou tunu poté, co cena kakaa poprvé překročila hranici 10 000 dolarů. Nadšení investorů do kakaa přišlo vzhledem k tomu, že komodita v tomto roce zaznamenala nárůst o 120 %.

Banka Citi však vydala pokyny, podle kterých obchodování s kakaem dosáhne rovnováhy během příštích tří až čtyř týdnů, a to v rozmezí 9 000 až 10 000 USD za metrickou tunu. Vlivná banka poskytla vhled do druhé poloviny roku a vydala výzkumnou zprávu, kde identifikovala potenciální bod obratu v býčím cyklu kakaa od května do června. Tým Citi rovněž věnoval pozornost očekávaným obousměrným rizikům na finančních trzích, která by tento nárůst mohl představovat.

Jedním z klíčových faktorů, které Citi zmínila, bylo mletí kakaa, což je produkt zpracování kakaových bobů, sloužící jako měřítko poptávky. To, jak se tyto údaje promítnou, významně ovlivní, zda ceny zaznamenají další růst. Značný pokles údajů o mletí v prvním čtvrtletí letošního roku spolu s poklesem zpracování původu kakaa by mohl stačit k tomu, aby se futures na kakao na newyorském a londýnském trhu obrátily.

Nicméně experti z Citi věří, že pokud zpracování kakaových bobů ukáže pouze mírný pokles, jak tomu bylo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023, a spotřebitelská reakce bude minimální, podle komentářů odvětví by se obchodníci mohli rychle zaměřit na zvýšenou cenovou úroveň 11 000 až 12 000 dolarů za tunu. Jak se blížíme ke konci roku, Citi si udržuje “lehce medvědí postoj k cenám kakaa a tento pohled se zdá být pevně stanovený pro rok 2025.

Obtížné povětrnostní podmínky a výskyt nemocí mezitím ovlivnily produkci kakaa v západní Africe, která zajišťuje asi 70 % celosvětové produkce kakaa. Dva největší producenty v této oblasti, Pobřeží slonoviny a Ghana, nedávno zasáhla trojice problémů: silné deště, suchá vedra a nemoci.

Suché počasí spojené s jevem El Niño v jihovýchodní Asii, Indii, Austrálii a částech Afriky v posledních měsících podle nizozemské banky Rabobank vedlo k posílení cen komodit jako je cukr, káva a kakao. El Niño je přírodní klimatický jev, který nastává, když teploty mořské vody východního Tichého oceánu stoupnou o 0,5 stupně Celsia nad dlouhodobý průměr. Tento nárůst může vyvolat více bouří a sucho, což má negativní dopad na trhy s měkkými komoditami.

Káva bude dle očekávání opakovat svého kakaového partnera. Výhled Citi pro kávu naznačuje potenciál růstu cen krátkodobě i střednědobě. Ve středu překonaly futures na Arabicu s dodávkou na květen významnou hranici 2 USD za libru, což představuje nové maximum pro tento rok. Ve čtvrtek pak kontrakt vzrostl o 1,8 % na 2,07 USD.

Aakash Doshi, vedoucí stratég komodit v Citibank, přičítá tento nárůst zejména vlně horka ve Vietnamu, která ovlivnila produkci Robusta kávy, což zase poskytlo impulz pro premiová Arabica zrna. Nedávný cenový vývoj překonal nedávný cíl Citi v krátkodobém horizontu ve výši 1,85 USD, a tým Doshiho se připravuje na blízký růst cen, s očekáváním, že ceny by mohly stoupat až na 2,1 až 2,2 USD. Mezi přispívající faktory patří nepříznivé počasí a pravděpodobný další příliv na trh.

Zatím globální banka předpokládá, že futures kontrakty na Arabica kávu budou obchodovány v rozmezí od 1,88 do 2,15 USD během roku 2024. Nicméně, tato projekce by mohla vzrůst, pokud se fyzický výhled zpřísní, pokračujíc tak v růstovém příběhu komodity, který byl podpořen nepříznivým počasím a nemocemi.

Přidejte komentář