Cena ropy se po prudkém poklesu stabilizuje v důsledku obav o poptávku a poklesu napětí na Blízkém východě.
Cena ropy se po 3% poklesu v předešlé seanci příliš nezměnila, jelikož se trh stále obává o poptávku v tomto roce a o signály, že by se mohlo podařit zabránit rozsáhlejšímu konfliktu v klíčovém regionu Blízkého východu, kde se ropa těží.
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 13 centů, tj. o 0,15 %, na 87,42 USD za barel, zatímco futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) se obchodovaly o 6 centů výše, tj. o 0,07 %, na 82,75 USD za barel.
Obě během předchozí seance klesly o 3 % kvůli náznakům, že letošní poptávka po pohonných hmotách je nižší, než se očekávalo, a to v souvislosti s klesajícím hospodářským růstem v Číně a nárůstem zásob ropy v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.
Analytici JP Morgan v úterý pozdě večer ve své poznámce zdůraznili, že celosvětová spotřeba ropy byla zatím v dubnu o 200 000 barelů denně (bpd) nižší než její odhad a v průměru činila 101 mil. bpd. Od začátku roku se poptávka zvýšila o 1,7 milionu barelů denně, což je méně než listopadová prognóza ve výši 2 milionů barelů denně.
Investoři současně snižují šance, že Izrael 13. dubna tvrdě odpoví na íránský raketový útok a útok dronem, který byl vyvolán údajným zabitím íránských vojenských představitelů na syrském diplomatickém místě 1. dubna Izraelem.
Írán je podle údajů agentury Reuters třetím největším producentem v Organizaci zemí vyvážejících ropu a zmírnění jeho konfliktu s Izraelem by snížilo možnost narušení dodávek na Blízkém východě.
Ceny ropy držely pod pokličkou také rostoucí zásoby ropy v USA. Podle údajů Úřadu pro energetické informace vzrostly zásoby ropy v týdnu končícím 12. dubna o 2,7 milionu barelů na 460 milionů barelů, což je téměř dvojnásobek očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali nárůst o 1,4 milionu barelů.
Zásoby vzrostly v důsledku poklesu využití rafinerií v době, kdy se obvykle zvyšuje zpracování před letní hnací poptávkou v USA.
Podle EIA klesly zásoby benzinu za tento týden o 1,2 milionu barelů na 227,4 milionu barelů. Zásoby destilátů, které zahrnují motorovou naftu a topný olej, klesly o 2,8 milionu barelů na 115 milionů barelů, oproti očekávání poklesu o 300 000 barelů, uvedla EIA.