Americký dolar posiluje

Americký dolar (USD) zaznamenal v uplynulém týdnu další nárůst. Předpověď šéfky americké centrální banky (FED), Janet Yellenové, o zvýšení základních úrokových sazeb ve Spojených státech amerických, kterou vyslovila v srpnu, se tak pomalu naplňuje.

Dolar opět posiluje svoji pozici a těží z předpokladu zvýšení úrokových sazeb Americkou centrální bankou. Poslední zprávy o pozici dolaru vůči jenu staví dolar do výhodné pozice, a to 103,66 JPY (jenu). Přičemž předpokládaný a preferovaný vývoj do konce roku 2016 činí 104,50 JPY. Toto dlouhodobé posílení amerického dolaru může přinést profit zvýšením výnosů z investičních instrumentů obchodovaných v americkém dolaru.

Zajímavé začátky roku 2016

V začátcích roku 2016 (v prvním kvartále) zůstávala ekonomika USA v útlumu a v druhém kvartále roku 2016 růst hrubého domácího produktu zrychlil pouze na 1,1 % z tempa 0,8 % zaznamenaného v prvním kvartále. Tyto údaje jsou však dle představitelů FED velmi příznivé, neboť existuje předpoklad zvyšování jádrové inflace k cílové hodnotě FED, tedy ke 2 %. Dle podloženého názoru šéfky FED by to znamenalo, že zvýšená úroková může mít pozitivní vliv na růst míry inflace. Předpokladem FED pro plánovaný růst úrokových sazeb je pro rok 2016 růst k 1,4 – 1,6 % p. a. a v roce 2017 až ke 2,4 – 2,7 % p. a.

Srpnový boom

V průběhu roku 2016 zaznamenal dolar zajímavý vývoj. Jeho nejvíce zásadním okamžikem se pro něj stal měsíc srpen, během něhož dosáhl dolar pro tu dobu nejvyšší hodnoty vůči japonskému yenu (JPY). Ke konci měsíce, 29. 8. 2016, byla situace na Forexu taková, že tento měnový pár USD/JPY se obchodoval v kurzu 103,39 JPY za USD. Přičemž na toto třítýdenní období maxima USD vůči yenu měl velký vliv FED, který naznačil zvýšení úrokových sazeb.

USD však neposiluje pouze vůči jenu, ale také vůči centrální evropské měně EURO. K tomuto posílení došlo stejně tak jako u měnového páru USD/JPY v průběhu měsíce srpna a během středy 31. 8. 2016 byl měnový pár USD/EUR obchodován v kurzu 1,1129 USD za EUR. O pozici a růstu pozice dolaru hovoří WSJ Dollar index, který pro měsíc srpen ukazoval vzrůst o 0,3 % na 86,75 bodů, což jednoznačně svědčí o vedení dolaru oproti ostatním významným měnám.

Co za tím stojí?

Za posílení amerického dolaru však nestojí pouze srpnová předpověď šéfky FED, ale také samotné zvýšení základních úrokových sazeb a nárůst spotřebitelských cen, jež se dostal blíž k cílové hodnotě FED, ke 2 %. Tyto údaje vyplývají z indexu Personal Consumption Expenditures (PCE), měřítka pro inflaci, který je definován jako index osobních spotřebních cen a výdajů, tedy až na výjimku, kterou představují potraviny a energie. Včetně již uvedeného zahýbala z pozicí dolaru také informace z amerického pracovního trhu, tedy mzdy či počet nově vytvořených pozic v USA. Veškeré tyto skutečnosti by mohli a prozatím skutečně mají významný vliv na další posilování amerického dolaru.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*