Bank of England prosazuje rychlá digitální platební řešení kvůli poklesu používání hotovosti
Bank of England (BOE) vyzývá britské banky k urychlení digitálních platebních řešení v reakci na klesající používání hotovosti. Nově vydaný dokument BOE zdůrazňuje potřebu inovací, které umožní přímé platby z bankovních účtů, což by mohlo snížit čas a náklady jak pro spotřebitele, tak pro maloobchodníky.
BOE zvažuje zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) do roku 2026, což je reakce na stále rostoucí trend digitálních plateb a pokles využívání hotovosti. V současnosti se většina maloobchodních plateb ve Spojeném království realizuje prostřednictvím soukromých bankovních institucí. Sarah Breeden, náměstkyně guvernéra BOE pro finanční stabilitu, zdůrazňuje klíčovost inovací v mezibankovních platebních systémech Spojeného království, aby si udržely konkurenceschopnost v globálním měřítku.
Breeden rovněž upozorňuje, že současné platební systémy ve Spojeném království čelí výzvám v oblasti efektivity a rychlosti, což zvyšuje důraz na potřebu modernizace. „Rychlá digitalizace platebních systémů je nezbytná pro udržení konkurenceschopnosti britského finančního sektoru,“ uvádí Breeden. Zavedení CBDC by mohlo posílit bezpečnost plateb a zároveň přinést nové možnosti pro financování malých a středních podniků.
BOE v současné době spolupracuje s dalšími institucemi na detailním plánu zavedení CBDC, který by zahrnoval technické, právní a ekonomické aspekty. Zavedení digitální měny centrální banky by mohlo vést ke změnám v bankovním sektoru a měnové politice Spojeného království, čímž by mohlo zvýšit efektivitu a transparentnost plateb v celé ekonomice.
Pokud se plány BOE realizují, Británie by mohla být mezi prvními zeměmi, které nasadí vlastní digitální měnu centrální banky, což by mohlo ovlivnit budoucnost platebních systémů nejen v regionu, ale i globálně.