Bitcoin má za sebou nejlepší den za poslední dva měsíce
Čisté procento globálních centrálních bank snižujících sazby se zvyšuje, což je pozitivní znamení pro riziková aktiva včetně kryptoměn.
Bitcoin (BTC) ve středu zaznamenal největší jednodenní nárůst za téměř dva měsíce, protože slabé ekonomické údaje z USA zvýšily pravděpodobnost, že se Federální rezervní systém (Fed) připojí ke svým kolegům z vyspělých zemí a v letních měsících uvolní měnovou politiku snížením sazeb.
Podle datových zdrojů TradingView a CoinDesk vzrostla vedoucí kryptoměna podle tržní hodnoty o více než 7,5 % na 66 250 USD, což je největší procentuální nárůst od 20. března. Stejně jako ostatní riziková aktiva je BTC citlivý na očekávané změny v postoji měnové politiky hlavních centrálních bank a roste, když se předpokládá pokles nákladů na půjčování fiat peněz.
Údaje, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce, ukázaly, že index spotřebitelských cen (CPI) se v dubnu zvýšil méně, než se odhadovalo, což signalizuje opětovný posun životních nákladů v největší světové ekonomice směrem dolů. Celkový index spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 0,3 % poté, co v březnu a únoru vzrostl o 0,4 %. Jádrový index CPI, který nezahrnuje ceny potravin a energií, se v dubnu zvýšil o 0,3 % po březnovém růstu o 0,4 %.
Další údaje ukázaly, že celkový růst maloobchodních tržeb se v dubnu zastavil, přičemž tržby v kategorii „kontrolní skupiny“, která se započítává do výpočtu HDP, meziměsíčně poklesly o 0,3 %.
Očekávání snížení sazeb se tak výrazně posunula. Futures na Fed funds ukazují, že obchodníci očekávají první snížení sazeb Fedu o 25 bazických bodů v září. (Letošní léto má začít 20. června a skončit 22. září). Fed nedávno signalizoval, že od června sníží tempo kvantitativního zpřísňování, které je rovněž nástrojem zpřísňování likvidity.
Nejde jen o Fed. Trhy očekávají, že Bank of England (BOE) a Evropská centrální banka (ECB) v červnu sníží sazby. Švýcarská národní banka (SNB) a švédská Riksbank již své referenční výpůjční náklady snížily.
Centrální banky po celém světě se přiklánějí k obnovenému uvolňování měnové politiky nebo likvidity, což je pozitivní signál pro riziková aktiva včetně kryptoměn, jak je patrné z níže uvedeného grafu z webu pro sledování dat MacroMicro.
Procento světových centrálních bank, jejichž posledním krokem bylo zvýšení sazeb, rychle klesá, zatímco procento bank, jejichž posledním krokem bylo snížení sazeb, roste.
Jinými slovy, čisté procento snižování sazeb centrálními bankami roste.
„Čím vyšší je tento podíl, tím více centrální banky snižují sazby, což by mohlo pomoci zlepšit likviditu trhu. Čím nižší podíl, tím méně likvidity na trhu je,“ uvedla společnost MacroMicro ve vysvětlení.
Podle společnosti Pepperstone by vyhlídky na uvolnění likvidity během léta měly podpořit akcie a poskytnout investorům dostatečnou důvěru, aby zůstali dále na „rizikové křivce“.