Zvýšená šance na odkup akcií společnosti Unipetrol

Spory mezi vlastníky vrhají špatné světlo na většinového majitele PKN Orlen.

Šance na odkup akcií společnosti Unipetrol opět rostou. Neustálé spory mezi jednotlivými vlastníky společnosti Unipetrol mají velmi nepříznivý vliv na to, jak společnost díky médiím vnímá většinového majitele české petrochemické firmy, kterou je polská skupina PKN Orlen. V Polsku se tak pravděpodobně schyluje k možnost řešení situace formou odkupu akcií ostatních vlastníků v částce přes 300 korun za jednu akcii. Na valné hromadě petrochemické společnosti Unipetrol probíhala jednání, která ještě nebyla zveřejněna.

Napětí visí ve vzduchu

Již dlouhou dobu je velmi zřejmé napětí mezi minoritními akcionáři a většinovým vlastníkem polskou skupinou PKN Orlen, které prvotně odstartovalo právě nesouhlasem většinového vlastníka uchovat z valné hromady zvukový záznam po dobu delší než nezbytně nutnou k pořízení jejího přepisu. Velmi obdobný odmítavý postoj byl patrný ze strany PKN Orlen také při celé řadě dotazů, které se týkaly koupě chemičky s názvem Spolana a její následné integrace do společnosti Unipetrol.

Odkup akcií minoritních akcionářů

Průběh valné hromady ale napovídá, že odkup akcií minoritních akcionářů právě většinovým vlastníkem se jeví jako nejlepším možné řešení pro veškeré zúčastněné. Tyto dlouhodobé spory v žádném případě nepřispívají k pozitivními mediálnímu obrazu PKN Orlen a mohou se díky investorům promítnout i do konečné ceny nabídnutých akcií většinového vlastníka Unipetrolu.

Cena akcií společnosti Unipetrol

Předpokládaná cena, za kterou by polská skupina PKN Orlen mohla akcie Unipetrolu od ostatních vlastníků vykoupit, by podle kalkulací vytvořených analytiky založených na odhadech tohoto sektoru pro rok 2018 pak mohla dosáhnout až na částku 386 korun za akcii. Společnost Unipetrol se však aktuálně obchoduje asi 30 % levněji než srovnatelné společnosti nacházející se v regionu. Podle analytiků je však ospravedlnitelná pouze poměrná část diskontu a výsledná odkupní cena je odhadnuta na 304 korun za akcii.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*