Ztráta společnosti Toshiba dosáhla asi 9 miliard dolarů

Hrozí stažení akcií společnosti Toshiba z tokijské burzy.

Finančními potížemi a skandály neustále sužovaný japonský koncern Toshiba dodal auditované výsledky za finanční rok 2016. Výrok auditora nebyl ke způsobu zaúčtování části ztrát bez výhrad. Společnost oznámila, že by nyní chtěla prodat čipovou divizi v průběhu tohoto finančního období. Japonský průmyslový koncern Toshiba a jeho auditované výsledky za účetní rok 2016 dávají najevo, že se pravděpodobně vyhne vyřazení svých akcií obchodovaných na tokijské burze.

Výsledky společnosti Toshiba

Neauditované výsledky za období, kdy společnost Toshiba utrpěla ztrátu téměř 9 miliard dolarů, byly zveřejněny již dříve. Termín pro dodání auditovaných výsledků byl nyní těsně před vypršením. Kvůli neustálému odsouvání termínu již v minulosti tokijská burza vyřadila z hlavního indexu Nikkei 225 tyto akcie Toshiby a hrozilo jejich úplné stažení. Zveřejnění výsledků bylo neustále odsouváno kvůli sporu mezi společností Toshiba a auditory ohledně provedenému způsobu zaúčtování ztráty jaderné divize Westinghouse. Společnost Toshiba totiž část ztrát zaúčtovala za období posledního finančního roku. Podle názoru PwC to ale mělo být provedeno už v předešlém finančním roce. Tak by ale byl kapitál Toshiby záporný 2 roky po sobě a došlo by k automatickému vyřazení cenných papírů z obchodování na Tokyo Stock Exchange.

Spor o zaúčtování

Právě díky tomuto sporu auditor odsouhlasil tyto účetní knihy koncernu Toshiba i s výhradami. Skupině tak i nadále hrozí stažení akcií z burzy. Burza nyní šetří veškeré firemní procesy. Po výroku auditora akcie ale s největší pravděpodobností na burze zůstanou. Společnost Toshiba už měla ale potíže se svými účetními knihami také v minulosti. Současně i kvůli souvisejícím žalobám investorů si nyní musí neustále vytvářet rezervy pro případné vyplacení hrozícího odškodného. Hlavním důvodem je skandál z roku 2015. Tenkrát vedení společnosti přiznalo, že od roku 2009 o dost nadhodnotilo své zisky. Zisky koncernu byly nadhodnoceny téměř o 1,4 miliardy dolarů. Žaloby všech akcionářů nyní v přepočtu dosahují téměř 1 miliardy dolarů.

Prodej čipové divize

Generální ředitel skupiny Toshiba Satoshi Tsunakawa oznámil i záměr dokončit prodej čipové divize v průběhu probíhající finančního období do konce března 2018. Z příjmů z prodeje divize chce firma zaplatit dluhy a pokrýt ztráty způsobené bankrotem společnosti Westinghouse. Toshiba očekává, za odprodej čipové divize 18 miliard dolarů. Proces brzdí spor s obchodním partnerem Toshiby při výrobě čipů společností Western Digital. Ta tvrdí, že má právo veta vůči jiným nabídkám, a nechce, aby danou divizi získalo konsorcium, které podporuje japonská vláda. Žalobu podala ale i Toshiba, která svého partnera obviňuje z maření obchodu s požadovaným odškodným ve výši miliardy dolarů.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*