Zrychlený růst české inflace na 2,5 % zejména díky zdražení potravin

Inflace zrychlila na 2,5 % díky efektu statisticky udané ceně pohonných hmot a vysokému zrychlení v růstu cen mnoha potravin.         

Veškeré měsíční indikátory reálné ekonomiky opět vykazují silná růstová čísla a takto utvrzují jev, že česká ekonomika zůstává i nadále na dobré úrovni. K tomu směřují i předstihové indikátory. Tomu ale naopak vůbec neodpovídají statistiky HDP, které daný fakt nepotvrzují.

Únorová inflace

Předpokládaná struktura růstu ekonomiky ukazuje, že za touto zpomalenou dynamikou stojí pokles tvorby zásob a oproti tomu fundamenty zůstávají i nadále silné. Únorová inflace zrychlila na 2,5 % díky efektu neproměnlivé ceny pohonných hmot a zejména kvůli výraznému zrychlení nárůstu cen potravin.

Růst českého HDP

V druhé polovině loňského roku se projevuje velmi slabý růst českého HDP. Ve třetím a čtvrtém kvartále vykázal růst pouhých 0,2 %. Měsíční indikátory ekonomické aktivity ale dokazují mnohem vyšší dynamiku. Statistický úřad zatím strukturu ekonomického růstu nezveřejnil. ČSÚ ale komentoval hospodářský růst s tím, že se na něm nejvíce podílí naše domácí spotřeba.

Statistiky a vyjádření ČSÚ

Velmi příznivě se podle ČSÚ projevuje i působení zahraniční poptávky zlepšující celkovou bilanci zahraničního obchodu. Nepříjemným překvapením je s největší pravděpodobností investiční aktivita a tvorba zásob. České investice se na začátku loňského roku snížily a stále stagnují. Veřejné projekty vykazují velmi malou připravenost.

Největší brzdou je tvorba zásob, ale ve vztahu k volatilitě to není negativní zpráva. Jednorázový propad tvorby zásob nevykazuje zhoršující se fundament domácí ekonomiky. Měsíční údaje z ekonomiky potvrzují, že se růst HDP opět zrychlil.

Průmyslová produkce

Průmyslová produkce vykazuje ke konci roku slabší výsledky částečně způsobené celozávodní dovolenou v podnicích. PMI a neustálá projevující se důvěra v průmyslovém odvětví naopak naznačuje, že daný sektor si vede dobře. Očekává se, že meziroční růst by měl stoupnout na 7,3 %. A díky většímu počtu březnových dnů by meziroční růst mohl dosáhnout až 2,3 %.

Zahraniční poptávka

Silná zahraniční poptávka po českém zboží i nadále zůstává. Posílila zejména v únoru i registrace nových vozidel v Německu a potvrdila zájem o výrobky českého automobilového průmyslu. Zahraniční poptávka je silná i v mnoha dalších oblastech. Růstová dynamika celosvětové ekonomiky velmi výrazně zrychlila i na přelomu roku. Přebytek zahraničního obchodu nejvíce brzdí rostoucí ceny mnoha komodit. Odhady ukazují na přebytek zahraničního obchodu dosahující až 14,6 miliard CZK.

Domácí poptávka

Domácí poptávka je i nadále na dobré úrovni. Nezaměstnanost zatím klesá, ale očekává se její nárůst v souvislosti se zavedením EET a množstvím živnostníků, kteří ukončili svoji činnost. V únoru se snížil podíl nezaměstnaných znovu o jednu desetinu procentního bodu a očekává se dosažení úrovně 5,2 %. Podíl nezaměstnaných se nachází na 4,8 %, což je nejnižší údaj od roku 2008.

Nedostatek nabídky práce pak tlačí na růst mezd, ale ty se v nižších hladinách, kde je to nejvíce třeba nezvedají, proto se očekává, jaký bude opravdu růst reálných mezd. Nominální mzdy vzrostly sice meziročně o 4 %, v reálném vyjádření jde o růst pouze o 2,5 %, ale v nejběžnějších sektorech to lidé nezaznamenávají.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*