Způsobí vítězství Donalda Trumpa bankovní krizi v Evropě?

Analytikové i ekonomové varují, že volba republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by velmi otřásla světovými finančními trhy. Očekával by se propad na akciových burzách a světové hospodářství by postihla recese.

Vliv voleb amerického prezidenta

Předvolební model představený americkým serverem FiveThirtyEight dával Clintonové ještě nedávno 70 % šanci na vítězství, těsně před tím ale také přes 80 %. Pokles nastal po zprávě FBI o prozkoumání soukromých e-mailů Hillary Clintonové pocházejících z doby jejího šéfování diplomacie. Neví se, zda neobsahují tajné informace a je třeba to znovu prozkoumat. Až k 1 500 USD se podle komoditního analytika HSBC Jamese Steela může ke konci roku dostat cena zlata, pokud bude zvolen Trump prezidentem.

Trump nebo Clintonová

Světové trhy naznačily tuto teorii. Americký akciový index S&P 500 se dostal k nejnižším hodnotám za poslední 4 měsíce. Akcie v Asii klesaly spolu s mexickým peso. Mexické hospodářství je ve významném spojení s americkou ekonomikou a proto by volba Trumpa opravdu velmi negativně ovlivnila. Na druhé straně také ale posílil švýcarský frank a japonský jen. Ty vždy poskytují v investicích pocit bezpečí a jistoty.

Původní hlavní ekonom MMF Johnson předpokládá recesi způsobenou protekcionismem v Evropě dosahujícím až k bankovní krizi. Dramaticky by to ovlivnilo i nejchudší a rozvíjející se ekonomiky. Aktiva těžící ze zvýšené nejistoty jsou v podobě zlata, jehož cena vzrostla během vyšetřování FBI až na 1300 dolarů za troyskou unci.

Cena zlata by se mohla vyšplhat až na 1500 dolarů za unci a pak dál růst. Zlato by podle analytiků rostlo i v případě výhry Clintonové a to stejně jako u Trumpa. Mezi geopolitické dopady patří také ochranářství a vyšší vládní výdaje v případě Trumpovy vlády.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*