Zlato se za posledních 7 měsíců pohybuje jen nepatrně, Powellův projev je očekáván

V pondělí byly ceny zlata po nejhorším týdnu za posledních 7 měsíců nevýrazné a pozornost se aktuálně soustředí na diskusi s Jeromem Powellem, předsedou FEDu, poté, co silnější než očekávané údaje o zaměstnanosti v USA zvýšily strach z dalšího zpřísnění měnové politiky.

V pátek klesly ceny o 2,5 % a minulý týden ztratily více než 3 % poté, co údaje z trhu práce naznačily, že zaměstnanost v USA je i v lednu stále mnohem silnější, než se očekávalo. Tyto údaje podnítily strach, že FED má dostatek ekonomického prostoru pro další zvyšování úrokových sazeb, které vedly k oživení rallye dolaru a výnosů státních dluhopisů.

Zatížilo to většinu cen kovů, přičemž zlato utrpělo silné ztráty. Zlato se poprvé za téměř měsíc snížilo pod klíčovou hranici podpory 1 900 USD.

Spotové zlato zůstalo beze změny na hodnotě 1 864,93 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se snížily na 1 876,40 USD za unci.

Aktuálně očekávají trhy další ekonomické podněty z úterní diskuse s předsedou Jeromem Powellem v Ekonomickém klubu ve Washingtonu.

Podle očekávání zvýšil FED minulý týden úrokové sazby a naznačil, že v tom bude v nejbližší době pokračovat. Podnítilo to zvýšené sázky, že by centrální banka mohla do konce roku 2023 od svého jestřábího postoje ustoupit.

Takové sázky ale rychle zvrátily páteční silné údaje z trhu práce, které posílily strach, že americká inflace by mohla zůstat zvýšená delší dobu, než se očekávalo.

Ostatní drahé kovy minulý týden ustoupily a v pondělí se obchodovaly ve smíšeném pásmu. Futures na platinu stouply o 0,2 % poté, co klesly pod 1 000 USD za unci, zatímco futures na stříbro rozšířily ztráty a snížily se na 22,340 USD za unci.

Ceny ropy se zvyšují, Birol z IEA hovoří o výhledu poptávky v Číně

Ceny ropy se v pondělí zvýšily poté, co minulý týden klesly o 8 % na více než třítýdenní minima, jelikož strach z pomalejšího růstu hlavních ekonomik může omezit spotřebu pohonných hmot, což by převážilo nad náznaky oživení poptávky v Číně.

Futures na ropu Brent stouply na 80,26 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu WTI se zvýšily na 73,61 USD.

Minulý pátek se americká ropa WTI a Brent propadly o 3 % poté, co silné údaje o zaměstnanosti v USA vyvolaly strach, že FED bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což může posílit dolar. Silnější zelená bankovka obvykle snižuje poptávku po ropě, která je denominovaná v USD ze strany kupujících a platících jinými měnami.

Zatímco minulý týden na trhu převládal strach z recese, v neděli Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury, zdůraznil, že oživení v Číně je stále klíčovým faktorem pro ceny ropy.

Uvedl, že v závislosti na tom, jak silné bude toto oživení, bude nejspíš nutné, aby OPEC+ přehodnotil své rozhodnutí snížit těžbu o cca 2 miliony barelů denně do letošního roku.

Vyšší úrokové sazby ale drží pod pokličkou další růst cen, jelikož podle analytiků nejspíš omezí hospodářský růst a zvýšení poptávky po pohonných hmotách.

Suvro Sakar, vedoucí energetický analytik DBS Bank, uvedl: „Zatím nevidíme žádný důkaz oživení čínské domácí poptávky, i když čísla o mobilitě jsou dobrá. Proto strach z cyklů zvyšování sazeb centrálních bank a vyšší úrokové sazby jsou stále hlavní brzda cen ropy poté, co se minulý týden snížily o více než 7 %“.

V neděli také vstoupily v platnost cenové stropy na produkty z Ruska, přičemž skupina G7, EU a Austrálie se dohodly na stropech ve výši 100 USD za barel nafty a dalších produktů obchodujících s prémií k ropě, a 45 USD za barel u produktů, které se obchodují se slevou, například topný olej.

Analytici společnosti ANZ napsali ve zprávě pro klienty: Aktuálně očekává trh, že země mimo EU zvýší dovoz rafinované ruské ropy, čímž dojde k malému narušení celkových dodávek“.

Saúdskoarabský ministr energetiky varoval o víkendu, že sankce a nedostatečné investice do energetického sektoru by mohly mít za následek nedostatek dodávek energie.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*