Ženeme se do recese a krize. Vláda zatím ekonomiku nepodpořila.

Asociace a svazy kritizují vládní plán a označují ho za diskriminační. Týká se to obchodních center, ale i restaurací, barů nebo třeba hotelů. Uvádění vládní pomoci do praxe je neskutečně pomalé. Do ekonomiky zatím vláda dala žalostně málo.

Harmonogram otevření obchodů a služeb schválený vládou je pro obchodní centra diskriminační, jak uvedl předseda výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. Otevřena mají být až 8. června, i když umí zajistit bezpečnostní i hygienická opatření. Opatření se dají zavést v odpočinkových zónách i stravovacích prostorách a restauracích, a to nejen v obchodních centrech. Otevírání obchodů a služeb má 5 etap a je pomalé i podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu – SOCR, Tomáše Prouzy. To jak vláda postupuje, je likvidační pro živnostníky a hlavně firmy. Ekonomika padne na totální dno a lidé poznají chudobu. Jakmile začnou padat ekonomicky propojené dlouhé řetězce, které jsou úzce provázané, nebudeme se stačit divit. Sem můžeme například zahrnout automobilový průmysl.

Zahraniční inspirace

Česká republika je na tom v rámci pandemie mnohem lépe než okolní státy. V těch se ale omezující opatření zavedla mnohem později a uvolňují se mnohem dříve. Polsko obchodní centra povoluje od 20. dubna, Rakousko od 1. května, Švédsko je ani nezavřelo a výsledky šířící se nemoci nemá výrazně horší. Podle studie Dr. Hendrika Streecka z Univerzity v Bonnu z 9. dubna není navíc nakupování hlavním zdrojem koronaviru. Tím je pobyt v uzavřené místnosti po delší dobu. Majitelé komerčních ploch i jejich nájemníci nemají na režie a nájmy už nyní. Do května či června prostě nepřežijí. Vládní rozhodnutí s obchodníky nikdo nekonzultuje. V chaotických plánech je cítit obrovská diskriminace a nejsou postaveny na racionálních základech. Vláda škodí a nepomáhá. Do ekonomiky nenalila vůbec nic. V okolních státech se ale do ekonomiky dávají velké sumy peněz.

Pokles HDP a odhad MMF

Odhad Mezinárodního měnového fondu letošního poklesu HDP v rámci české ekonomiky o 6,5 % je podle analytiků až příliš optimistický. Propad bude minimálně 10 % a i to je jen slabé číslo. Už nyní je jasné, že půjde o nejhorší výsledek v novodobé historii země. Ten nebyl ani za globální finanční krize v roce 2009.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*