Záchrana velké české textilky Veba

Nový investor do české textilky Veba chce udržet výrobu i zaměstnance. Textilní společnost Veba Broumov je tradičním českým výrobcem afrických tkanin, zejména brokátu.

Broumovská textilka Veba soudu předložila svůj reorganizační plán, který slibuje její záchranu. Společnost se chce zaměřit na textil určený pro domácnosti a na vývoj technického textilu. Bude tak pokračovat ve výrobě afrického brokátu, posílí výrobu textilu pro domácnosti a počítá také s novým vývojem technického textilu. Jedna z největších textilních společností v ČR tak nebude propouštět své zaměstnance. Vyplývá to z reorganizačního plánu, který společnost předložila u soudu. Vybraní věřitelé souhlasí s dalším směřováním společnosti.

Broumovská textilka Veba

Broumovská textilka Veba čelí insolvenci a její úpadek žádala u Krajského soudu v Hradci Králové Raiffeisenbank, kde má textilka Veba nesplacené úvěry přibližně ve výši čtvrt miliardy korun. To také potvrzují údaje v insolvenčním rejstříku. Mezi další věřitele patří Komerční banka, ČSOB, Citibank Europe, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a další. Společnosti pomáhá podnikatel Otakar Moťka, který do podniku vstupuje jako strategický investor. Stabilizace společnosti bude trvat minimálně rok. Během té doby chce společnost ještě více posílit obchod v Africe. Otakar Moťka již v minulosti restrukturalizoval Sklárny Kavalier, strojírny Kovopol v Polici nad Metují a další společnosti. Hlavními akcionáři jsou nyní nejvyšší manažeři podniku prostřednictvím společnosti Incot.

Textilní společnost Veba

Textilní společnost Veba má jako hlavní produkt takzvaný africký brokát. Současní době zaměstnává přibližně 800 lidí. Potíže začaly v letech 2015 a 2016 kvůli velmi radikálnímu poklesu prodejů na hlavním africkém trhu. Následně pak nebyla schopna plně hradit své úvěry. V březnu se také o několik dní zpozdila s únorovými výplatami svých zaměstnancům. Z původních rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se následně odbyt textilky do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl až na 812 milionů korun. V letech 2015 a 2016 textilka Veba utrpěla souhrnnou ztrátu ve výši asi 300 milionů korun. V loňském roce své tržby zvýšila na 894 milionů korun a vykázala tak ztrátu 144 milionů korun.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*