Za přechod na DVB-T2 si připlatíme

set top box

Přechod na DVB-T2 bude podle posledních informací velmi nákladný. České domácnosti zaplatí půl miliardy korun.

Plánovaný přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání byl vyčíslen pro české domácnosti na 473 milionů korun. Odběratelé zaplatí za pořízení set top boxů a nákup televizorů umožňujících daný příjem signálu. Studie Arthur D. Little byla zpracována ministerstvem průmyslu a obchodu. Celkové náklady pro přechod na nový standard je 3,16 až 3,72 miliardy korun. Studie zahrnuje náklady domácností, státu, provozovatelů sítí, držitelů kmitočtů i jejich ušlý zisk.

Přechod na DVB-T2

Z údajů Českých Radiokomunikací vyplývá, že je na příjem DVB-T2 připraveno 30 % lidí. Z toho má 21 % televizi s DVB-T2 tunerem a 9 % set top box. Televizní signál terestricky přijímá 55 až 60 % Čechů. Náklady domácností jsou odhadnuty podle počtu domácností, které nevyměnily televizor během přirozené obměny po dobu provozu přechodové sítě ke konci DVB-T vysílání. První vysílače se vypnou koncem listopadu 2019 a vysílání skončí v červnu 2020. Přechod na DVB-T2 je v celé Evropě pro uvolnění části televizního pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Technologie DVB-T2 je méně náročná na kmitočty než stávající DVB-T.

Kompenzace a náklady

Provozovatelům vysílacích sítí bude stát prostřednictvím Radiokomunikačního účtu kompenzovat náklady ve výši 613 milionů korun na technické úpravy vysílačů a uvádění nových zařízení do provozu. Do Radiokomunikačního účtu jdou peníze z využívání radiových kmitočtů. Státu vzniknou náklady 330 až 385 milionů korun na informační kampaně a certifikace přijímačů.

Ceny televizorů a set top boxů

Průměrná cena nového televizoru pro příjem DVB-T2 vychází na 11 000 korun. Set top box stojí od 500 korun až po několik tisíc korun. Nejprodávanější jsou televize s úhlopříčkou 55 palců a větší. Na trhu je přibližně 2 400 certifikovaných zařízení pro příjem DVB-T2.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*