WTI a Brent ropa zaznamenali pokles o více než 1 %, důvodem je riziko recese, které investoři zvažují

Ropa společne s dalšími klíčovými komoditami znovu zlevnila, jelikož eskalovaly obavy ze zpomalení globální ekonomiky a předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell varoval, že ve Spojených státech je možná recese.

Po středečním uzavření na šestitýdenním minimu klesla ropa WTI pod 105 dolarů za barel. Od konce obchodování 8. června americký benchmark ztratil více než 15 %.

Powell řekl, že i když nevidí vysokou možnost recese, je to možné. Růst cen komodit podle něj „jasně“ souvisí s válkou na Ukrajině. Pokles ropy byl doprovázen velkými ztrátami dalších surovin, zejména obecných kovů, jako například měď.

Ropa se v tomto nestabilním čtvrtletí rychle vzdává svých zisků, protože investoři se snaží odhadnout trajektorii americké ekonomiky a její dopad na suroviny. Ačkoli to vypadá, že poptávka v Číně, největším světovém dovozci, roste, politika Covid Zero v této zemi představuje neustálé riziko dalšího propuknutí viru. Podle Citigroup Inc. a Deutsche Bank AG je přibližně 50% pravděpodobnost, že globální ekonomika recesi podlehne.

„Zpomalení globálního růstu je rizikem pro poptávku po ropě, což by mohlo pomoci zmírnit určitou napjatost na trhu,“ řekl šéf komoditní strategie ING Groep NV, Warren Patterson. „Již nyní jsme zaznamenali snížení odhadů poptávky.“

U velkých bank nadále nepanuje shoda na výhledu ropy. Goldman Sachs Group Inc. uvedla v úterní poznámce, že poptávka dále převyšuje nabídku, a rovněž varovala, že Fed „nemůže tisknout komodity“. 

Ruská invaze na Ukrajinu, která ohrozila a narušila toky ropy, se v pátek dostane již do pátého měsíce. Čína a Indie možná nakupují více ruské ropy, než se dříve myslelo, a zmírňují tak světovou zásobovací krizi, řekla ve středu Cecilia Rouseová, předsedkyně Rady ekonomických poradců prezidenta Joea Bidena.

Průmyslový průzkum v USA poukázal na vyšší zásoby. Americký ropný institut uvedl, že zásoby ropy minulý týden vzrostly o 5,6 milionu barelů, zatímco zásoby benzínu podle čtenářů dat vzrostly.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*