Vývoj cen ropy pod drobnohledem

Ropa v posledním období drží ztráty a Goldman dohodu nikterak neočekává. Ropa se sice tak trochu odrazila od měsíčních minim, tedy ropa Brent vystoupala od hodnoty 48 USD za barel a ropa WTI se odrazila od 46,64 USD za barel. To vedlo k tomu, že severomořský Brent byl konečně se ziskem 0,9 % zase zpět nad hranicí 49 USD za barel a k tomu cena americké lehké ropy WTI kopírovala částku na 47 USD za barel. Jak se ale říká, toto černé zlato tyto zisky dlouho neudrželo a padaly zase dolů.

Vývoj ceny ropy

Pokud jde o ceny severomořské ropy, tak ty se se v průběhu měsíce října dokonce vyšplhaly nad 52 USD za barel. K tomu došlo zejména poté, co se začalo aktivně spekulovat o údajné blížící se dohodě kartelu OPEC o očekávaném omezení produkce. K tomu se zejména přidaly mnohé hlasy ze Saúdské Arábie, které hlavně mluvily o tom, že toto zvýšení ceny je nejvíce žádoucí hlavně kvůli značně se snižujícím investicím do tohoto sektoru. To se ale v poslední třetině tohoto měsíce ukázalo jako předčasné tvrzení a ropa navzdory tomu znovu začala hodně ztrácet. To nastalo ve chvíli, kdy se tato pravděpodobnost blížícího se brzkého uzavření zmíněné dohody začala hodně vzdalovat. Probíhající zejména víkendové rozhovory zejména mezi členy OPEC na optimismu směřujícím k lepšímu vývoji vůbec nepřidaly.

Analytici investiční banky Goldman Sachs

Analytici investiční banky Goldman Sachs na základě těchto událostí začátkem týdne podle agentury Bloomberg uvedli, že bude vývoj ropy na následující tendenci a ropa se tak může podívat až k hranici 40 USD, a to zejména v případě, že nebude dosaženo zmíněné dohody. Propad ale může mít i jiný důvod a lze jej prý také čekat i v případě, že ke zmíněné dohodě dojde. Jde zejména o to, že se velmi rychle zvyšuje nejen produkce států kartelu OPEC, ale i nečlenských zemí, a to velmi pravděpodobně nepovede k předpokládanému snížení zásob ropy, které by mohlo být nápomocno k vývoji její ceny.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*