Výrobci počítačů a komponentů očekávají stagnaci

Mít v dnešní době svůj vlastní počítač nebo notebook je už považováno za normu a díky stále nižším cenám počítačů jsou stále dostupnější i chudším vrstvám obyvatel. Hospodářské výsledky společnosti HP Inc. potvrzují, že firmám se v tomto odvětví zatím docela daří. Ale někteří analytici předpovídají, že brzy by tomu mohlo být jinak.

I když zatím výsledky největších výrobců počítačů a komponentů, mezi které patří HP Inc., Intel, Western Digital či Seagate žádnou krizi v odvětví nenaznačují, investoři se jí začínají obávat. Trh je pod čím dál větším tlakem, je přesycený a uživatelé i akcionáři mají na společnosti z tohoto segmentu čím dál vyšší nároky. Příkladem začínající stagnace a problémů mohou být zveřejněné výsledky hospodaření společnosti HP Inc., které sice byly velmi dobré a překonaly odhady, ale i tak akcie HP vzápětí oslabily o více než 6 procent.

Nepatrné ukazatele oslabování

Podívejme se na nadcházející situaci podrobněji na základě údajů dodaných právě HP Inc. (ta mimochodem vznikla rozdělením korporace Hewlett-Packer na HP Inc. , která se zabývá výrobou tiskáren a počítačů, a na HP Enterprise, která se specializuje na poskytování technologických služeb). Za třetí kvartál letošního roku měla společnost tržby slušných 11,9 miliardy dolarů, přičemž ve stejném období v minulém roce to bylo necelých 13 miliard dolarů. Čistý zisk tak nyní činil 783 milionů (v minulém roce to bylo za třetí kvartál 854 milionů dolarů). Vzrostl ovšem očištěný zisk na akcii, který nyní činí 0, 48 dolarů za kus a v předchozím roce to bylo 0,35 dolarů za akcii. Co může být tím nepatrným ukazatelem stagnace, jsou tržby jednotlivých divizí. Té, která se zabývá tiskárnami, tržby meziročně klesly na 4,4 miliardy dolarů, což značí pokles o zhruba 14 procent. U divize počítačů tržby stagnují. Celkový propad je tak okolo 4 procent.

Společnost není přehnaně optimistická ani do budoucna. V dalším kvartále by podle managementu měl zisk na akcii činit okolo 0,35 dolarů, přičemž analytici čekali mnohem menší pokles. A velmi podobně se daří i konkurenčním firmám, takže uvidíme, jak se to s nimi bude vyvíjet v příštích kvartálech.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*