Vnuk Ferdinada Porsche prodává většinu akcií v holdingu

Přetrhává tak vazby na Volkswagen, který automobilka ovládá.

Více jak po 20 letech se rozhodl vnuk Ferdinada Porsche bývalý předseda dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piëch zredukovat své letité vazby na Volkswagen. Dohodl se na prodeji většiny svého podílu ve společnosti Porsche Automobil Holding SE, která v současné době dohlíží a kontroluje největší evropskou automobilku Volkswagen. V současné době Ferdinand Piëch vlastní v Porsche SE podíl 14,7 %. Podíl od něj podle předkupního práva koupí další členové rodiny Porsch a Piëch.

Ferdinand Piëch prodal většinu svých akcií v holdingu

Ferdinand Piëch je bývalým předsedou dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen a nyní se dohodl na prodeji naprosté většiny ze svého podílu drženého ve firmě Porsche Automobil Holding SE, která drží dohled a kontrolu nad největší evropskou automobilkou Volkswagen. Tímto krokem výrazně zredukoval své doposud držené vazby na Volkswagen. Učinil tak více než po 20 letech kdy zcela nesporně vládl nad touto automobilkou.

Podíly a procenta

Ferdinand Piëch vlastnil ve společnosti Porsche SE podíl 14,7 %. Daný podíl od něj bude odkoupen dalšími členy rodiny Porsch a Piëch, kteří jsou držiteli předkupního práva na tyto akcie. Tuto skutečnost uvedla společnost Porsche SE, ve svém prohlášení. Další informace ale nezveřejnila, takže neznáme přesnou velikost podílu, který nyní Ferdinand Piëch prodává. Společnost Porsche SE vlastní v současné době ve Volkswagenu asi 52 % hlasovacích práv. Tento holding není totožný přímo s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, jenž je právě jednou z divizí Volkswagenu.

Emisní skandál ve Volkswagenu

Ferdinand Piëch má 79 let a je vnukem zakladatele známých značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho. V dubnu 2015 odešel z čela dozorčí rady Volkswagenu právě po prohraném mocenském boji vedeném s tehdejším generálním ředitelem Martinem Winterkornem. Ferdinand Piëch nyní tvrdí, že některým členům dozorčí rady VW a právě Winterkornovi už asi po dobu půl roku před známým vypuknutím emisního skandálu ve společnosti Volkswagen poskytl veškeré informace týkající se možných podvodů s emisemi. Dozorčí rada však toto jeho tvrzení zcela odmítá.

Zisk Porsche SE

V únoru společnost Volkswagen naznačila, že by proti Ferdinandu Piëchovi mohla začít podnikat právní kroky. Společnost Porsche SE se loňském roce vrátila k zisku. Zisk byl 1,37 miliardy eur, v přepočtu 37 miliard korun, a to i po ztrátě 308 milionů eur projevené v předchozím roce. Tehdy hospodaření společnosti negativně zasáhly právě dopady emisního skandálu Volkswagenu.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*