Víte, že Jüan je nepravděpodobným vítězem rostoucí izolace v Rusku?

Čínská měna zvětšuje svou působnost a aktuálně se považuje jako protilátka proti tomu, co spousta lidí považuje za washingtonské ozbrojování světového finančního systému.

Poprvé v historii na burze v Moskvě předstihl v únoru jüan americký dolar jako nejobchodovanější měnu s tržním podílem přibližující se hodnotě 40 % objemu obchodů.

I přes to, že je tato skutečnost významná, na finančních trzích převažuje názor, že do chvíle, než Čína odmítne učinit jüan plně směnitelným, nebude mít šanci konkurovat dolaru nebo euru jakožto světové měně.

Užší pohled na regionální rozměr internacionalizace jüanu poskytuje ale složitější obraz. Kvůli válce na Ukrajině a západním sankcí proti Rusku se jüan stále nachází na cestě stát se dominantní regionální měnou nacházející se v severní Eurasii.

Moskva motivovala místní společnosti, aby během obchodování s Čínou používaly rubl a jüan.

Válka na Ukrajině a následné sankce ale hodně věcí změnily. Závislost Ruska na jüanu se rychle zvyšuje ve všech oblastech. Podle údajů Bank of Russia stoupl podíl ruského vývozu vypořádaného v jüanech za prvních 9 měsíců minulého roku na 14 %. Vklady v jüanech se staly dostupnými ve všech velkých bankách, a proto držba jüanů ruskými domácnostmi ve stejném období vystoupala z 0 na 6 miliard USD.

Alexandra Prokopenko, bývalá poradkyně Ruské banky, informuje ve svém výzkumu pro Carnegie Endowment for International Peace, že se zvyšuje i poptávka po jüanech, přičemž obchodování s jüany stouplo z 3 % na 33 %. Počet dnů, ve kterých obchodování s jüany na burze převyšuje objem obchodů v USD a EUR, i nadále stoupá.

Takové převratné změny se dají vysvětlit nejen omezením přístupu k USD a EUR v Rusku  kvůli sankcím, ale také tektonickými změnami v geografii ruského obchodu. Dovoz Moskvy ze Západu se v důsledků sankcí zhroutil a nadále je postižen i vývoz na Západ.

Obchodní závislost na Číně bude v roce 2023 stále stoupat, jelikož ruský vývoz bude ovlivněn západním embargem na ropu a ropné produkty, omezením cen ropy a zvětšujícími se omezeními v ostatních odvětvích. To stejné stane s dovozem, jelikož USA a EU přesunou těžiště své sankční politiky na její provádění a dodržování. Kvůli tomu, že rychle se zvyšující se podíl ruského vývozu i dovozu směřuje do Číny a z Číny, je pouze logické, že ruský finanční systém prochází rychlou juanizací na úrovni státu, podniků i domácností.

Je vidět, že i nekonvertibilní jüan může sloužit jako regionální rezervní měna pro ekonomiku velkou jako Rusko. Některé další země euroasijského prostoru se spolu se zvyšující se obchodní závislostí na Číně, například středoasijské republiky či Pákistán, mají možnost následovat jejího příkladu.

Geopolitika samozřejmě nedojde v blízké době ke světovému svržení dolaru z trůnu. Mohla by ale dojít k postupnému vytvoření regionální finanční architektury v sousedství Číny, která by se soustředila na jüan. Mimo to, že vybaví tento trend Čínu dalším nástrojem geoekonomické moci, povede k další fragmentaci globální ekonomiky na bloky, které jsou vedené Pekingem a Washingtonem.

Oslabí to účinnost západních sankcí proti autoritářským režimům, které budou i nadále více vnímat vazby na Čínu jako protilátku proti nátlaku vedenému USA. Náklady spojovány s tlakem na Rusko mohou vystoupat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*