Velké změny v Unipetrolu

Poláci se nyní snaží vytlačit minoritní akcionáře z petrochemického holdingu Unipetrolu a představenstvo svolalo valnou hromadu.

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol svolalo na 28. srpna řádnou valnou hromadu společnosti. Klíčovým tématem bude schválení návrhu podaného na vytěsnění minoritních akcionářů ze strany majoritního vlastníka, kterou je polská skupina PKN Orlen. Petrochemický holding Unipetrol o tom informoval na svém webu.

Polská skupina PKN Orlen

Polská skupina PKN Orlen letos oznámila, že uspěla s nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské společnosti. Podíl PKN v Unipetrolu stoupl přes 94 % z 63 %. Letos v květnu PKN Orlen avizoval, že chce od menšinových akcionářů koupit i zbývající 5,97 % akcií. Společnost uvedla, že za každou akcii nyní nabídne 380 korun. Jde o stejnou částku, jako se jednalo při předchozím odkupu. Cílem je stáhnout veškeré akcie společnosti Unipetrol z pražské burzy. Unipetrol je v ČR jediný zpracovatel ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a navíc je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí polské skupiny PKN Orlen je od roku 2005.

Společnost Unipetrol

Společnost Unipetrol letos nevyplatí dividendu. V posledních dvou letech společnost Unipetrol dividendu vyplatila. Loni společnost vyplatila dividendu 8,30 koruny na akcii, předloni 5,52 koruny na akcii. Předtím to bylo naposledy za rok 2007. Čistý zisk Unipetrolu loni stoupl o 9 % na rekordních 8,7 miliardy korun, tržby stouply o 39 % na 122,5 miliardy korun. Dividenda je vyplácena z hospodaření akciové společnosti Unipetrol, mateřské společnosti holdingu. Společnost Unipetrol, a.s., loni vykázala čistou ztrátu 28,5 milionu korun. Předloňský čistý zisk byl 47 milionů korun.

Jak je na tom Unipetrol

V první pololetí letošního roku klesl čistý zisk společnosti Unipetrol meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo loni výsledky. Tržby se snížily o 4,5 % na 58,3 miliardy korun. Za druhé čtvrtletí čistý zisk klesl meziročně téměř o jednu pětinu na 2,9 miliardy korun. Čtvrtletní tržby se proti loňsku nezměnily a společnost utržila 31,1 miliardy korun.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*