V důsledku koronavirové krize roste cena zlata i kávy

Cena investičního zlata poprvé překonala hranici 1 600 eur. V důsledku koronavirové krize roste i cena kávy. Některé země omezují vývoz plodin, jiné se předzásobují.

Cena zlata v eurech poprvé překonala hranici 1 600 eur, v přepočtu asi 44 100 korun za troyskou unci, což je 31,1 gramu. Agentura DPA uvedla, že poptávku po zlatě zvyšuje hlavně vysoká míra nejistoty spojená s pandemií nemoci covid-19. V dolarech se zlato obchoduje na částce pohybující se kolem 1 730 USD, v přepočtu asi 44 300 korun za troyskou unci. Dolarový rekord drží rok 2011, kdy se cena tohoto vzácného kovu vyšplhala na nad 1 900 USD.

zlato

Investiční zlato

Mnoho investorů ještě stále považuje zlato za bezpečnou ochranu investic před dopady jakékoliv krize. Vlády po celém světě zvyšují státní dluh a vysokými částkami se snaží ochránit své ekonomiky před dopady pandemie. Analytici ve střednědobém a dlouhodobějším horizontu očekává růst inflace a zlato je oblíbeným prostředkem zajištění proti inflaci. Zlato je vysoce atraktivní, protože peníze se mohou jen tak tisknout, ale zlato ne a jeho dodávky jsou omezené.

a

Cena kávy stoupá

Kvůli obavám, že důsledkem omezení v koronavirové krizi nebude dost dodávek kávy, začalo mnoho zemí a spotřebitelů hromadit zásoby této komodity. Kvůli tomu začala cena kávy opět růst. Podle Mezinárodní organizace pro kávu – ICO, která zastupuje 49 členských zemí vyvážejících a dovážejících kávu, předtím klesly ceny kávy od roku 2016 o 30 % pod průměr za posledních 10 let. Cena kávy Arabica byla v březnu na 1,12 dolarech, tedy 28 korun za libru, což je 450 gramů. V roce 2011 se naopak libra Arabiky prodávala za 3 dolary, tedy 75 korun.

Budoucnost komodity

Cena kávy Arabica minulý měsíc kvůli obavám z dopadu pandemie vzrostla. Káva Arabica z Brazílie zdražila v březnu oproti únoru o 10 %. Budoucí dodávky kávy obchodované v New Yorku vzrostly o 8,8 % na cenu 1,16 dolarů, tedy 29 korun za libru. Opatření spojená s pandemií koronaviru vedla k přerušení dodávek kávy i z Kolumbie. Nyní poptávka převyšuje výrobu. Některé země už zastavily vývoz svých vybraných plodin, jiné si začaly dělat zásoby pro své občany. Káva není výjimkou. Výdaje na kávu ve Francii se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily o 34,6 % a v Itálii o 29,5 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*