USA musí chránit před koronavirem občany i ekonomiku

Podle Světové zdravotnické organizace bude USA novým ohniskem nákazy. Přesto vláda odmítá zemi uzavřít do karantény. Stimulační balíček blokují demokrati.

Prezident Donald Trump chce v případě nejhoršího scénáře aktivovat zákon o obranné produkci z 50. let vzniklý během korejské války. Americká vláda může nařídit firmám vyrábět to, co společnost zrovna potřebuje, tedy zdravotnické a lékařské potřeby, jako je vybavení pro osobní ochranu, respirátory i ventilátory. Podle Federální agentury pro řízení krize – FEMA zákon zatím ale nevstoupil v platnost.

Zdravotnictví

Vládní agentura Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučila lékařům a sestrám v případě nedostatku roušek a respirátorů, které už v zemi docházejí, používat šátky. Zásoby roušek, rukavic i oblečení nemocnicím poskytly už i štáby seriálů z nemocničního prostředí, jako třeba Gray’s anatomy či The Good doctor.

USA a koronavirus

V USA počet nakažených lidí koronavirem, i lidí, kteří mu podlehli, neustále stoupá. Na mnoha místech ustala obchodní aktivita. Podle lékařů a vědců čeká USA několik měsíců restrikcí a karantény. Světová zdravotnická organizace varovala, že se Spojené státy stanou dalším epicentrem globální koronavirové krize. Podle předsedy Federální banky v Saint Louis Jamese Bullarda se HDP propadne o 50 % a nezaměstnanost vzroste na 30 %, výše než za ekonomické krize ve 30. letech.

Není dobrých rozhodnutí

Prezident Trump se omezením běžného života Američanů brání navzdory doporučení vědců. Má obavu, že tzv. lék by byl horší než samotný problém. Poradci jej varovali před selháním celé americké ekonomiky, pokud budou současná opatření trvat po několik měsíců. Je jasné, že se bude umírat, jen se neví, jak moc.

Podpůrný balíček

Americký ministr financí Steve Mnuchin připravil stimulační balíček za 2 biliony dolarů, tedy 51,8 bilionu korun, na podporu ekonomiky. Finanční podpora ale narazila na podporu Senátu a opoziční demokraty. Obávají se, že společnosti použijí finance na bonusy vedení a podpoří se jen „vybrané“ korporáty. Zákon obsahuje i zavádějící klauzuli, podle které ministerstvo může oznámit příjemce finanční pomoci až 6 měsíců po její distribuci.

Obsah balíčku

Balíček má poskytnout přímé platby většině Američanů 1 200 dolarů dospělým a 500 dolarů dětem. Rozšíří dávky v nezaměstnanosti a poskytne malým podnikům pomoc ve výši 367 miliard dolarů na mzdy pracovníků, co musí zůstat doma. Dalších 500 miliard dolarů má jít na záruky dotovaných úvěrů pro velké podniky, včetně aerolinek. Velkou pomoc mají dostat také nemocnice.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*