Uniper, dceřiná společnost E.ONu, vstupuje na burzu

Je to další velká událost, o které by měl vědět každý, kdo obchoduje na burze a zajímá se o svět investic. V pondělí 12. září totiž na frankfurtskou burzu nově vstoupila firma Uniper, vzniklá na začátku letošního roku jako dceřiná společnost energetického gigantu E.ON.

E.ON se rozštěpil doslova před pár měsíci, kdy vedení společnosti rozhodlo, že je jednodušší mít dvě oddělené společnosti. Ta hlavní, mateřská, si ponechává výrobu energií z obnovitelných zdrojů, druhá, menší a dceřiná, nazvaná Uniper, zase vyrábí elektřinu z neobnovitelných zdrojů, tedy především spaluje uhlí a další fosilní paliva. Kromě toho také Uniper obchoduje s komoditami, takže mají svá pole působnosti přesně rozdělená. Přesto se akcionáři do Uniperu příliš nehrnou, protože v dnešní době představuje neekologickou výrobu a je znečišťovatelem ovzduší, takže ho většina investorů považuje za neperspektivní. Generální ředitel E.ONu Klaus Schäfer to odmítá a vyzdvihuje především vodní elektrárny, které spadají pod Uniper.

Deset plus jedna

Nyní Uniper vstupuje na burzu, takže se uvidí, jaký bude o jeho cenné papíry zájem a jak se to projeví na jeho hodnotě. Společnost totiž zatím nemá přílišnou důvěru okolí – když začátkem roku spadala pod E.ON, měla prý hodnotu kolem 15 miliard euro, nyní je to podle všeho jen 12 miliard. Ovšem její upravený zisk za první pololetí 2016 byl 1,5 miliardy euro (v předchozím roce byl poloviční). A kdyby ani tohle budoucí akcionáře nezlákalo, E.ON vymyslel taktiku, jak se akcií (nabízí jich 53 procent) elegantně zbavit – kdo si koupí 10 akcií E.ONu, dostane navíc i jednu akcii Uniperu. A to se vyplatí, nemyslíte? Minimálně si to myslí vedení společnosti.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*