Ukrajinští farmáři mají strach z válečného „pekla“ úrody

Mezitím co mezi zčernalými ruinami jednoho z nejlepších ukrajinských zemědělských terminálů hoří desetimetrové hromady slunečnicové mouky, farmáři v tomto frontovém regionu bojují o přežití sklizně pod ruskou palbou.

Ostřelování přístavního zařízení Nika-Tera ve městě Mykolajiv na jihu 4. června Ruskem, bylo považováno za nejdramatičtější příklad většího útoku na podporu ukrajinské ekonomiky – dokonce i na svět.

„Zemědělství je jedním z mála podnikatelských odvětví, které funguje… Samozřejmě, že ho chtějí zničit. Chtějí ukončit tento tok příjmů do země,“ uvedl farmář Volodymyr Onyschuk u hromady nábojů z ruských granátů na svých 2000 – hektar pšenice a slunečnic poblíž Mykolajiva.

Plodiny budou podle něj náchylné k požárům způsobeným ostřelováním, což může být pro zemědělce „peklo“ až do dalšího týdne sklizňové sezóny.

Otázka, jak mykolajivští zemědělci sníží vystavení ruským akcím, byla zodpovězena slovy: „Prostě přežijeme do příští sklizně.“

Od invaze na Ukrajinu, která je čtvrtým největším světovým vývozcem obilí, 24. února, Kyjev znovu viní Rusko, že útočí na infrastrukturu a zemědělství, aby vyvolalo globální potravinovou krizi a vyvinulo tlak na Západ.

Moskva, která válku nazývá speciální vojenskou operací, viní západní sankce a námořní miny na Ukrajinu z poklesu exportu potravin a růstu světových cen.

ÚTOK V PŘÍSTAVU

Pět střel zasáhlo shluk skladišť a dopravníků obilí v továrně Nika-Tera, což znemožnilo nakládání a vykládání lodí na jednom z největších ukrajinských zemědělských terminálů, uvedli místní představitelé.

Výbuchy způsobily požár ve skladech slunečnicového šrotu. V neděli ještě doutnaly při krátké novinářské prohlídce. Samostatné obilné plošiny v oblasti zůstaly nedotčeny.

„Snaží se podkopat potravinovou bezpečnost na celém světě,“ uvedl první zástupce náčelníka mykolajivské vojenské regionální správy, Georgij Rešetlov.

Podle něj zemědělská zařízení v regionu utrpěla odhadem 34 miliard hřiven (1,16 miliardy dolarů). Mezi dotčená zařízení patří velký výrobce rajčatové dřeně a velký počet farem.

Ostřelování je živeno strachem v sektoru, který je již omezován ruskou blokádou Černého moře, hlavní cestou pro rozsáhlý ukrajinský zemědělský export. Farmáři uvedli, že se operátoři kombajnů báli do regionu přivézt své vybavení, protože se báli ostřelování a případných min a munice na polích.

Někteří obchodníci s obilím se dokonce zdráhají nakupovat zásoby od farmářů, protože se obávají, že ponesou odpovědnost, pokud budou jejich skladovací zařízení znovu napadena.

„Nikdo nemůže zaručit bezpečnost této úrody v době války,“ dále uvedl Rešetlov.

Zásoby hnojiv se zmenšují a bez kupců obilí by farmáři jen těžko získávali finanční prostředky na nákup dalších zásob, i když by byly k dispozici.

„Pohonné hmoty zdražily. Ceny hnojiv jsou šílené. Nevím, jak budeme v příštím roce pracovat,“ uvedl hospodář na farmě u Baštanky, zhruba 60 kilometrů severovýchodně od města Mykolajiv, kde je část pozemků v dosahu ruského dělostřelectva, Valentyn Matvijenko. Nějací obchodníci podle něj nabízejí ceny pšenice, které jsou na třetině předválečných maxim.

„Naše finanční zdroje se postupně zmenšují. Do této sklizně jsme dali všechno,“ řekl.

BLOKÁDA NA MOŘI

Jen málo lidí v regionu doufá, že diplomatické úsilí odstranilo Černé moře. Na objem, který se má vyvézt, prý nestačí ani pár konvojů lodí a poslat stejné množství obilí po silnici není ekonomické.

Dodatečné dodávky obilí v Mykolajvě a okolí byly vyloučeny kvůli riziku ostřelování, řekl agentuře Reuters starosta Oleksandr Senkevyč. Místo toho se zaměřuje na budování zařízení blíže k rumunským hranicím, kde je možná říční doprava.

Krajská správa uvedla, že má zájem spíše o obecní a obecní sklady než o soukromé sklady. Národní vláda mezitím pracuje na zjednodušení exportních postupů a nabízí farmářům bezúročné půjčky.

Někdo je vůči státním zásahům skeptický: „Nejlepší pomoc vlády je nedělat nic… podnikatelé si najdou způsob, jak obilí vyvézt,“ řekl starosta Senkevych.

Poté, co 38letý traktorista Vasyl Bojko postříkal pole mladých slunečnic hnojivem, řekl, že nevěří, že se najde řešení, pokud Ukrajina nezatlačí ruské síly a Západ neotevře obchodní koridory v Černém moři.

„Nepotřebujeme slova, potřebujeme zbraně,“ uvedl.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*