Tradice sklárny Moser pokračuje

Tradice sklárny Moser pokračuje

Historie, jakou má Karlovarská sklárna Moser změní vlastnictví struktury. Novými majiteli společnosti jsou Jiří Zapletal a Josef Brož. Podíleli se také s Martinem Romanem na privatizaci plzeňské Škody. V minulosti vlastnili třetinu akcií a nyní vykoupili všechny zbylé akcionáře. Dřívější generální ředitel české pobočky technologické společnosti Dell František Schneider se nyní stal novým ředitelem společnosti.

Pohled do minulosti

Společnost Škoda v roce 2002 získala společnost Appian a v té době byli manažeři státního podniku v podezření, že se společností Appian spolupracovali dávno před prodejem a podařilo se jim tak získat pro společnost velmi výhodnou kupní cenu. Po čase měli díky tomu později získat 66 % společnosti skrze offshorové struktury.

Autorem plánu této finanční restrukturalizace při prodeji plzeňské Škodovky byl právník Josef Brož. Finanční analytický úřad jej podezříval, že skrze vytvoření složité sítě společností v daňových rájích prošlo i převzetí 2/3 podílu společnosti Škoda Holding k rukám manažerů plzeňského podniku, a to právě Zapletalovi a Brožovi. Případ byl odložen a s největší pravděpodobností bude promlčen.

Jiří Zapletal působil ve Škoda Holding 10 let a polovinu doby byl předsedou představenstva a ředitelem koncernu. V roce 2010 přešel do energetické společnosti Doosan Power Systems, jako ředitel. Zde začlenil Škoda Power, tuzemského výrobce turbín do jihokorejského koncernu. Letos se začátkem roku se stal místopředsedou společnosti Moser. Josef Brož působil v advokátní kanceláři BBH a v současnosti je již jen v nadačním fondu BBH a členem správní rady.

Společnost Moser, její prosperita a světový věhlas

Společnost Moser utržila v loni více než 109 milionů korun a při srovnání s rokem 2014 jde o nárůst 2,2 %. Nezdaněný zisk tohoto výrobce luxusního skla vzrostl ještě mnohem výrazněji. Od roku 2014, kdy vydělala společnost Moser asi 2 miliony korun, to v loni bylo 11,4 milionu korun.

Prodejní galerie se nachází v Praze a v Karlových Varech, kde bylo také vybudováno návštěvnické centrum. Součástí je sklářská huť, muzeum, kavárna a právě i zmíněná prodejní galerie. Velká část produkce sklářské společnosti Moser je určena k vývozu a zejména se jedná o Rusko, Čínu a Ameriku. Loni byla také otevřena nová prodejní galerie v Šanghaji a ve Vietnamu.

Na čínský trh se daří expandovat prostřednictvím strategického partnerství se společností CEFC. V nadcházejícím roce se plánuje expanze do Pekingu a Šanghaje. Zdejší luxusní skleněné produkty jsou úspěšně prezentovány ve vysoce prestižních obchodních domech a to ve víc než 50 zemích světa.

Věhlasné sklárny Moser slaví 159 let svojí existence a dokázaly si získat světové uznání a věhlas. Produkty ze zdejší sklárny přešly do vlastnictví řady významných panovníků a státníků na celém světě. Tato společnost také vyrábí Křišťálové glóby a hlavní ceny MFF Karlovy Vary.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*