Těžba kryptoměn, spotřeba energie a CO2

Světová těžba kryptoměn v roce 2018 spotřebovala stejní množství energie jako celé Polsko a vyprodukovala 800 tun CO2. Uživatelé o těžbě mnohdy nevědí.

Světová těžba kryptoměn vyráběná prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů v roce 2019 spotřebovala 18,8 gigawattu elektrické energie, což je srovnatelné s roční spotřebou elektřiny v Polsku. Spotřeba odpovídá emisím ve výši 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého. Informace zveřejnila antivirová firma Kaspersky Lab.

Těžba kryptoměn

Těžba kryptoměn probíhající v prohlížeči je hrozbou, o které neví mnoho uživatelů. Je zjistitelná po přezkoumání zdrojového kódu internetové stránky, nebo když začnou stránky zpomalovat počítač. Těžba využívá výpočetní výkon PC pro matematické operace potvrzující předchozí transakce s kryptoměnami. Na nelegální těžbu uživatele upozorní zpomalení počítače či jeho přehřívání. Procesor PC běží naplno nebo je přetížený. Aplikace pro těžbu odhalí účinný antivirový program.

Kyberhrozba

Ondřej Příhonský, analytik společnosti WBTCB, která u nás provozuje největší českou síť bitcoinmatů tvrdí, že může web mining sloužit jako alternativní metoda financování webového obsahu, pokud je o tom uživatel informován. Těžba má nízkou efektivitu a rozšiřovat se podle něj nebude. Na problematických stránkách ale zřejmě bude i nadále probíhat zneužívání výkonu počítače a bude další internetovou hrozbou. Při dodržování základních pravidel bezpečného užívání internetu ale není cryptojacking velké riziko.

Alternativní zdroj příjmů

Jen někdy provozovatelé webů uživatele na těžbu upozorní a požádají o svolení. Jde o jejich alternativní zdroj příjmů, aby třeba na stránkách nemuseli zobrazovat reklamy. V poslední době vzniklo mnoho právních a technických iniciativ usilujících o snížení aktivit web miningu na úplné minimum a došlo k úbytku nekalých praktik. Dokud ale z těžby kryptoměn bude možné získat zisk, bude docházet k přetěžování počítačů, aniž by to uživatelé věděli. Tato kyberhrozba podle bezpečnostního odborníka společnosti Kaspersky Alexeje Malanova po sobě navíc zanechává výraznou ekologickou stopu.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*