Temelín v roce 2017 vyrobil nejvíce elektřiny v historii

Všem českým domácnostem by vyrobená elektřina stačila na 13 měsíců. Letos výroba jaderné elektrárny Temelín poklesne.

Loni jaderná elektrárna Temelín elektrárna zaznamenala za své působení nejvyšší roční výrobu a vyrobila 16,48 terawatthodiny elektřiny – TWh. Rekord z roku 2012 překonala o 1,18 TWh. Letos bude výroba nižší. Elektrárna meziročně vyrobila o 4,34 TWh elektřiny více. Všem českým domácnostem by tak loňská temelínská výroba vystačila na více než 13 měsíců. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín společně dodaly loni do přenosové sítě přes 28 TWh elektřiny, což je o 15 % více než v roce 2016. V letošním roce je odstaven první blok a jeho odstávka skončí v březnu. Elektrárna letos plánuje i odstávku druhého bloku zejména kvůli výměně paliva, která začne 30. června a potrvá 2 měsíce.

Jaderná elektrárna Temelín

První temelínský blok je plánovaně odstaven, protože se v něm mění třetina paliva. Kontroly paliva jsou již provedeny a pokračují kontroly bezpečnostních systémů, parogenerátoru a turbíny. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci roku 2000. Elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v České republice a její produkce pokryje 1/5 domácí spotřeby. Pro představu by loni vyrobená elektřina vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku a kraj jižní Čechy by s ní vydržel celých 5 let.

Výroba elektřiny

Loňský výrobní výsledek ovlivnil plynulý provoz a současně i zkrácení loňské odstávky druhého bloku pro výměnu paliva, kdy to trvalo jen 73 dní.  Celkem 17 000 odstávkových činností bylo zvládnutu s předstihem 10 dní. Oba bloky byly provozovány téměř se 100 % spolehlivostí při vysoké bezpečnosti. Vliv mělo i to, že odstávka prvního bloku začala loni 7. prosince a z větší části se provádí až letos. Společnost ČEZ ji plánuje na necelé 3 měsíce. Projeví se tak zena ve výrobních výsledcích roku 2018, kdy už taková výroba asi dosílena nebude. S ohledem na to, že letos se bude dokončovat většina odstávky prvního bloku a celá odstávka druhého bloku, není v tomto roce dosažení podobně vysoké výroby ani reálně možné.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*