Světové investiční banky hlásí pokles pololetních příjmů o 15 %

Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Poslední vývoj příjmů několika významných bank vykazuje znatelný pokles. Příjmy dvanácti největších investičních bank klesly v pololetí o 15 % a to na 79 miliard dolarů, což jsou v přepočtu téměř dva biliony korun. Společnost Coalition zároveň tvrdí, že se jedná o dosud nejdramatičtější pokles zaznamenaný od doby finanční krize. Výhled na druhé pololetí je sice trochu optimističtější, ale stále se neočekává v příštím roce nárůst příjmů o více než 5 až 6 %.

Tato zpráva Coaliton se týká aktivit v oblasti investičního bankovnictví skupiny 12 bank:

Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Société Générale a UBS.

Očekávaný vývoj aktivit

Aktivita byla zaznamenána o něco vyšší ve druhém čtvrtletí než v prvním. Tehdy souběžně také poklesly akcie, dluhopisy a komodity a současně došlo k nedostatku firemních dohod. Nepřišlo ani očekávané silné oživení ve druhém kvartálu, a proto neodvrátilo ani celkový pololetní pokles příjmů z investičního bankovnictví u dvanácti největších bank.

Veškeré příjmy bank vycházející z obchodování s akciemi a dluhopisy, poradenské činnosti při fúzích firem a také navýšení kapitálu se snížily nejvíce od doby poklesu při srovnání prvního pololetí let 2009 a 2010, kdy se tyto příjmy propadly o celých 25 %. V prvním pololetí roku 2009 dosáhly investiční banky nejvyšších pololetních příjmů, a to částky 140 miliard dolarů.

Nárůst v příštím roce bude maximálně o 5 až 6 %

Pokud jde o výhled na druhé pololetí tohoto roku, ten je relativně dobrý. Vývoj ve třetím čtvrtletí totiž pokračoval podobně, jako tomu bylo ve druhém čtvrtletí. Přesto se ale neočekává nárůst příjmu některé z výše uvedených bank v příštím roce o více než 5 až 6 %. Vývoj ovlivňují i nově vydaná pravidla. Na odvětví investičního bankovnictví budou mít negativní dopad zejména zpřísněná pravidla týkající se kapitálu a také přijímání rizik.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*