Sucho zasáhlo největšího evropského producenta rýže, situace je stále horší

Nejhorším suchem, kterému Itálie čelila za 70 let, pustoší rýžová pole v údolí Pádu a ohrožuje sklizeň prvotřídní rýže, která se užívá k přípravě rizota.

Největší italská řeka se kvůli nedostatku deště mění v dlouhou písčinu a rýžové pláně Lomellina, nacházející se mezi Pádem a Alpami, zůstávají bez vody, která je nutná k zaplavení rýžových polí.

„Za normálních okolností by toto pole mělo být zaplaveno 2 až 5 centimetry vody, ale teď to vypadá, jak na písečné pláži,“ uvedl Giovanni Daghetta, pěstitel rýže, když procházel umírajícími rýžovými poli ve městě Mortara. Farmáři tam po staletí pěstují slavnou rýži Arborio: široká zrna místní odrůdy jsou ideální pro rissoto.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvádí, že stres ze sucha je pro rýži nejškodlivějším faktorem, zvláště v počátečních fázích růstu. Vlny veder, které opakovaně zasáhly Itálii, s maximálními teplotami dosahujícími 40 °C, mohou výrazně snížit výnosy dosud přežívající rýže.

„Toto rýžoviště nebylo zavlažováno již dva týdny a 90 % rostlin již zcela uschlo,“ uvedl Daghetta. „Zbývajících 10 %, které jsou ještě mírně zelené, je naléhavě nutné během dvou až tří dnů zalít vodou.“ Ale s předpovědí dalších suchých dnů Daghetta nevěří, že se tak stane.

Nedostatek srážek donutil guvernéry různých italských regionů, aby vyhlásili stav nouze, aby šetřili vodu a koordinovali hospodaření s minimálními zdroji.

Hlavní zdroje vody v regionu, řeky Pád a Dora Baltea, jsou podle Asociace pro zavlažování West Sesia, která reguluje distribuci vody ve spleti kanálů, které se jako had vinou rýžovými poli, osmkrát pod průměrnými sezónními úrovněmi.

„Z řeky Pád jsme měli odebírat 160 000 litrů za sekundu, zatímco v současné době máme přibližný průtok mezi 30 000 a 60 000 litry za sekundu,“ řekl prezident sdružení West Sesia, Stefano Bondesa.

Bondesa byl v důsledku nedostatku vody nucen učinit několik nepopulárních rozhodnutí, když se nedávno rozhodl ukončit zavlažování topolů, ovocných stromů a dalších plodin ve prospěch rýže.

Napětí začíná vznikat mezi horním a dolním tokem povodí a mezi vodními elektrárnami a farmáři soutěžícími o tentýž ubývající zdroj. Panují obavy, že pokud déšť brzy neuvolní prázdné italské nádrže, může dojít k dalšímu konfliktu.

I nejbohatší město Itálie pociťuje následky sucha. Primátor Milána v sobotu podepsal dekret o uzavření kohoutků veřejných okrasných fontán, aby se šetřilo vodou.

Mario Delpini, milánský arcibiskup se v sobotu vydal na pouť modlit se za „dar deště“. Delpini navštívil tři kostely, které slouží farmářským komunitám na předměstí Milána. Přednesl růženec a požehnal pole před kostelem svatého Martina Olearo di Mediglia svěcenou vodou.

V úterý se zdálo se, že jeho modlitby byly alespoň částečně vyslyšeny, jelikož Milán a část severní Itálie na nějakou dobu vystřídalo několik přeháněk.

Situace ve velké části oblastí se ovšem i nadále zhoršuje. Mezi písečným pásem mezi řekami Pád a Ticino nalákalo koryto řeky proměněné v pláž místní obyvatele, kteří hledají místo k opalování.

Piero Mercanti, který nyní se svou partnerkou navštěvuje písečné koryto řeky, sleduje ustupující vodní hladinu.

„Minulou neděli jsme zapíchli do země několik dřevěných tyčí, abychom změřili, kolik řeka za týden ustoupila,“  uvedl. Když se o týden později vrátil, poznamenal, že řeka ustoupila o dalších 26 kroků.

Sucho v Itálii ohrožuje zemědělství v hodnotě zhruba 3 miliard eur, uvedla tento týden italská zemědělská lobby. Italská konfederace zemědělských výrobců odhaduje ztrátu 30-40 % sezónní sklizně.

Přestože je současná krize obviňována z nezvyklého vedra a nedostatku srážek, má Itálie notoricky neefektivní vodní infrastrukturu, přičemž Národní statistický úřad odhaduje, že 42 % pitné vody se každý rok ztrácí z distribučních sítí, a to především kvůli starým a špatně udržovaným potrubím. .

Italský úřad civilní ochrany shromažďuje informace od regionů a různých státních ministerstev, aby navrhl širší stav nouze pro postižené regiony. Stovky měst a obcí na severu země již přijaly různé vyhlášky vyzývající k zodpovědnému využívání vody ve snaze vyhnout se přídělovému systému.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*