Streamovací aplikace Spotify má podanou žádost o vstup na burzu

Bude se jednat o jednu z největších nabídek akcií roku, kdy společnost Spotify provozující jednu z nejpoužívanějších služeb na streamování hudby, která zamíří na americkou burzu.

Společnost podala žádost o nabídku akcií v New Yorku. Nabídka akcií společnosti Spotify by se tak mohla stát jednou z největších v oblasti technologických firem v tomto roce. Informace zveřejnila americká Komise pro cenné papíry a burzy. Společnosti Spotify požádala o tzv. přímou kotaci, což je velmi neobvyklý způsob primární nabídky akcií nezahrnující běžný postup. Společnost Spotify tak bude moci nabídnout své akcie, aniž by následně musela navýšit nový kapitál, a nemusí si ani najímat banku či makléřskou společnost, aby tak uskutečnily tradiční proces upisování nabídky.

Společnosti Spotify

Švédská společnost Spotify zahájila svou činnost v roce 2008 a patří mezi ty největší hráče na trhu. Mezi její hlavními konkurenty patří společnosti Apple a Amazon. Podle prohlášení pro burzu má nyní celkem 71 milionů prémiových, tedy platících předplatitelů a navíc 159 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Společnost působí ve více než 60 zemích. Její příjmy loni dokonce nebývale stouply na 4,09 miliardy eur, což je v přepočtu cca 104 miliardy Kč z původní 2,95 miliardy v roce 2016. Provozní ztráta se však navíc prohloubila na 378 milionů eur z 349 milionů eur.

Akciový závod u konce

Současný pokles v rámci technické korekce nebo psychologické reakce je vhodnou investiční příležitostí. Otázkou zůstává, zda je akciový závod u konce. Při pohledu na propad na světových trzích v poslední době se tím zabývá asi každý investor. Odpověď nezná nikdo, nebo alespoň ne dost přesně, aby byla někomu k užitku. Roste inflace a úrokové sazby. Ekonomika šlape dobře a máme také rekordní míru nezaměstnanosti. Paradoxně je to důvod spuštění prodejů ze začátku února. Jsou za ním i obavy z rychlého navyšování úrokových sazeb v USA a dalšího dopadu na ziskovost firem. Není ale vyloučeno, že na sebe návrat kolísavosti trhů s šancí nenechá dlouho čekat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*