Stát podpoří zlevňování mobilních dat

Čechům se blýská na lepší časy. Čekají je levnější mobilní data. Stát chce do budoucna oslabit silnou pozici velkých operátorů a bude to řešit i Evropská komise.

Stát chce podpořit zlevňování mobilních dat zejména proto, že za ně Češi stále platí asi nejvíce ze všech Evropanů. Chystá se plán na regulaci velkoobchodního trhu operátorů, který posoudí Evropská komise. Opatření sníží cenu drobných operátorů, kteří v lepších nabídkách pak potlačí i dominantní mobilní operátoru, jako je T-Mobile, O2 a Vodafone. Malí operátoři jsou proti velkým v nevýhodě. Mobilní služby si v současné době musí od těch velkých kupovat za přemrštěné ceny. Nemohou nabízet výhodnější nabídky pro koncové zákazníky.

Zlevnění mobilního internetu

Čeká nás také zlevnění mobilního internetu. Největší operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone už loni přistoupili k mírnému zlevnění. Podle mezinárodních srovnání ale i tak Češi za internetové surfování na mobilu platí nejvíce ze všech zemí v Evropě. Český telekomunikační úřad – ČTÚ se proto rozhodl zasáhnout. Uvedené společnosti brání dalšímu zlevňování omezující byznys více než stovky drobných konkurentů, kterým prodává předražené mobilní služby. Úřad chce velké operátory na velkoobchodním trhu regulovat. To pak povede ke snížení cen menších soupeřů, větší konkurenci a posílení tlaku na zlevňování nabídek pro konečné spotřebitele.

Evropská komise

ČTÚ zaslal podklady k regulaci k posouzení Evropské komisi. Pokud proces projde schvalováním, bude Česko a Kypr druhou unijní zemí, která přistoupila k regulaci. Konečné rozhodnutí Bruselu bude známo v průběhu léta. Telekomunikační úřad si musí chystanou regulaci obhájit analýzou mobilního trhu. Ta potrvá několik měsíců. Drobní neboli virtuální operátoři na výsledek čekat nechtějí. Nyní tedy vyvolají první oficiální spor s výše uvedenými společnostmi, kdy se budou za účasti zástupců ČTÚ snažit o zlepšení podmínek pro svůj internetový byznys. Požadují snížení poplatků, které platí síťovým operátorům.

Virtuální operátoři

Virtuální operátoři nemají vlastí sítě a hlasové i datové služby od T-Mobilu, O2 a Vodafonu musí kupovat. Jejich nabídnuté velkoobchodní ceny jsou ale dlouhodobě přemrštěné. Menší firmy mají nižší zisky a pak je jejich byznys i ztrátový. Jít ale do sporu s někým, na kom jsou tito malý hráči závislí, zavání vypovězením kontraktů. Telekomunikační úřad O2 a Vodafonu pohrozil odebráním licencí. T-Mobile zlevnil již dříve. Cena dat nemá přesáhnout 15 haléřů za megabyte, ale reálná suma na trhu je několikrát vyšší. Velcí operátoři data také neprodávají po jednotkách, ale v balíčcích, kde jeden megabyte vyjde mnohem dráž. Velcí hráči se ale ohání tím, že budou muset zdražovat pro koncové zákazníky.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*