Stabilizace ropy, pokles zlata z maxima

Ropa získává opět půdu pod nohama, jelikož banka Credit Suisse se chytla záchranného lana.

Ve čtvrtek se dostaly ceny ropy zpět na 15měsíční minima ve chvíli, kdy se trhy uklidnily poté, co švýcarské regulační orgány hodily bance Credit Suisse záchranné finanční lano.

Futures na ropu Brent stouply na 74,28 USD za barel, na americkou ropu WTI stouply na 68,10 USD za barel. Ve středu, 3. den v řadě, došlo ke snížení ropy WTI poprvé od 20. prosince 2021 pod 70 USD za barel. Od pátečního závěru ztratila ropa Brent skoro 10 %, zatímco americká ropa WTI poklesla o cca 11 %.

Viktor Katona, vedoucí analytik ropy v datové analytické společnosti Kpler, řekl: „Kvůli tomu, že jde o spíše makroekonomický faktor než o fundamentální faktory ropy, ropa WTI by mohla koketovat s myšlenkou dosažení dna na úrovni 60 USD“.

Švýcarská banka Credit Suisse informovala ve čtvrtek o tom, že si půjčí až 54 miliard USD od švýcarské centrální banky s cílem podpory své likvidity a důvěru investorů poté, co pokles jejích akcií zvýšil strach ze světové finanční krize.

Odborníci napsali ve zprávě pro klienty: „Nálada na trhu je horší, jelikož bankovní krize se rozšířila z USA do Evropy… Budoucí vývoj bude spojený s mírou znepokojení na trhu, i přes to, že fundamenty nevykazují až moc medvědí známky“.

Na začátku tohoto týdne zvýšil OPEC svou prognózu čínské poptávky pro letošní rok a měsíční zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) upozornila ve středu, že předpokládaný nárůst poptávky po ropě vznikl kvůli obnovení letecké dopravy a znovuotevření čínské ekonomiky po opuštění politiky nulového zdanění.

Obavy z příliš velké nabídky však přetrvávají.

IEA napsala ve své zprávě, že komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích OECD se dostaly na 18měsíčního maxima, zatímco ruská produkce ropy je i v únoru přes sankce na její námořní vývoz na skoro předválečné úrovni.

Minulý týden došlo v USA ke zvýšení zásob ropy o 1,6 milionu barelů, což překonalo očekávání analytiků, kteří očekávali nárůst o 1,2 milionu barelů.

Vyšší úrokové sazby by mohly způsobit pokles poptávky po ropě kvůli zpomalení hospodářského růstu, ale poptávku po ropě může ovlivnit i strach z rozšíření finanční krize bankovního sektoru.

Dochází k poklesu zlata z šestitýdenního maxima, ale bankovní krize se stává podporou poptávky

K poklesu cen zlata z šestitýdenního maximu došlo kvůli investorům, kteří uzavřeli nedávné zisky, i přes to, že strach z nastupující bankovní krize a nejistota týkající se měnové politiky udržují atraktivitu zlata jako bezpečného přístavu na vysoké úrovni.

Spotové ceny zlata klesly 1 910,95 USD za unci, zatímco futures na zlato se snížily na 1 914,50 USD za unci.

Během nočního obchodování se velmi dobře zotavil dolar a výnosy státních dluhopisů stouply, jelikož trhy vytvářely odhady na možnost pokračujícího zvýšení úrokových sazeb ze strany FEDu.

Zatímco obavy z bankovní krize zvýšily sázky na to, že FED nebude mít dost ekonomického prostoru pro zvýšení sazeb, známky lepkavé jádrové spotřebitelské inflace naznačily, že FED má stále možnost uvažovat o zachování své jestřábí rétoriky.

Zlato má šanci těžit z jakéhokoli přerušení cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu, jelikož zvyšuje atraktivitu vůči dolaru a zároveň omezuje náklady příležitosti držby nevýnosových aktiv.

Rostoucí úrokové sazby ovlivňovaly v minulém roce trhy s kovy a v roce 2023 nejspíš omezí oživení v této oblasti.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*