Společnosti se letos chovaly zdrženlivě, jejich vstupování na burzu se v příštím roce zlepší

burza

V letošním roce se primárním úpisům akcií po celém světě příliš nedařilo. Výrazně klesl počet společností vstupujících na burzu, stejně jako klesala i hodnota kapitálu, který jednotlivé firmy přinesly.

Asie vede

Již třetím rokem jsou nejčilejší akciové burzy v Asii, zejména hongkongská a šanghajská burza. V letošním roce 2017 se očekává větší vzestup ve Spojených státech, zejména díky novému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V Evropě zase nabídnou své akcie zejména fondy soukromého kapitálu.

Společnosti potřebující nový kapitál třeba na svoji obchodní expanzi, v loňském roce neměly příliš velký zájem o primární úpisy svých vydaných akcií. Na burzách se jich moc neobjevilo. Tyto společnosti daly přednost financování zejména na dluhopisových trzích. Také hojně nabízely své podíly strategicky vhodným investorům. Mnoho společností vyčkává na moment, kdy se zlepší hospodářská situace a zejména také zmírní politická nejistota.

Nejlépe si na globálním trhu IPO vedly burzy cenných papírů v Asii a Tichomoří více než polovinou získaného kapitálu, 70,3 miliardy dolarů. Jde zejména o Čínu a Hongkong. Dobře si vedly akciové burzy v Tokiu, jihokorejském Soulu a v Indii.

Největší transakcí na trhu IPO je vstup Čínské poštovní spořitelny s názvem Postal Savings Bank of China. Největší peněžní ústav využívá 505 milionů lidí a dostal se na hongkongské burze na 7,6 miliardy dolarů. Druhou největší primární emisi akcií má Evropa kde německý energetický koncern RWE nabídl na Frankfurtské burze 25 % akcií dceřiné společnosti Innogy. Ta má pod sebou výrobu síťové služby, elektřiny z obnovitelných zdrojů a také maloobchodní aktivity a tato emise vynesla 5,2 miliardy dolarů.

Nováčci na burze

Poprvé nabídlo své akcie na burzách cenných papírů v letošním roce v celém světě 1055 společností. Jde o jednu šestinu méně, než tomu bylo v roce 2015. Primární úpisy, IPO jim celkem vynesly 132,5 miliardy dolarů. Podle analýzy poradenské firmy EY jde o třetinový meziroční pokles. Rok 2015 byl velmi dobrý, letos se dostavilo zklamání v Evropě i ve Spojených státech amerických.

Situace v USA

Může za to politická situace. Zejména společnosti v USA, které uvažují o svém vstupu na burzu, letos vyčkávaly, jak dopadnou jejich prezidentské volby. Dále se očekávalo, jak dopadne americká centrální banka, Fed. Šlo o to, zda v prosinci opravdu zvedne své úrokové sazby a zároveň alespoň naznačí jejich očekávaný další vývoj.

Ve spojených státech amerických se v letošním roce objevilo pouze 112 primárních emisí akcií. Ty měly celkovou hodnotu 21,3 miliardy dolarů. Je to meziročně o 37 % méně. Letošní rok byl opravdu nejslabším rokem od roku 2009. Očekává se, že letošní rok 2017 bude lepší.

V příštím roce by se měla situace v USA obrátit k lepšímu. Zejména po výsledcích amerických prezidentských voleb se očekává vzestup. Své akcie veřejně nabídne mnoho společností, které letos váhaly, s tržní hodnotou odhadovanou na desítky miliard dolarů. Očekávaný je vstup společnosti Uber, nebo kalifornské společnosti Snap Inc., která je majitelkou aplikace Snapchat. Hodnota primárních emisí akcií ve světě by měla tedy stoupnout.

Situace v Evropě

Ještě méně se na trhu IPO v letošním roce vedlo Evropě. Zde klesl počet obchodů na 174, tedy o 36 %. Všichni nováčci na burze emitentům v přinesli 38 miliard dolarů, což je meziročně o polovinu méně než loni. Evropa doplatila zejména na značnou politickou nejistotu a migrační krize. V příštím roce se očekává zlepšení hlavně díky finančním investorům, kteří drží majetkové podíly v různých společnostech 5 až 6 let. Po této době se držitelé akcií podílů zbavují a dávají je do veřejné nabídky.

Očekává se vstup francouzské společnosti Labeyrie Fine Foods, která dodává delikatesu foie gras. Fond soukromého kapitálu PAI Partners drží 43 % a měl by podíl prodat do roku 2018 na burze. V Dánsku energetická společnost Dong Energy provozuje větrné parky v Severním moři a na své další investice na burze získala zhruba 3 miliardy dolarů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*